Jak odnawiać drewniane zabawki
Drewniana zabawka to prezent prosty, ale ponadczasowy. Naturalna trwałość wykonanych z drewna przedmiotów nadaje im wyjątkową wartość.
Fot. Vidarion
Wbrew pozorom odnowienie zabawek z drewna nie jest trudne i można czynność taką wykonać samemu, niedużym nakładem czasu i pracy. Możemy być wówczas pewni, że otrzymany od nas przedmiot młoda osoba zapamięta na dłużej. To właśnie trwałość odróżnia drewniane upominki od współczesnych zabawek wykonanych z tworzyw sztucznych. Kto wie, może obdarowany sam zdecyduje się go kiedyś odrestaurować i przekazać dalej?
Poza prostymi narzędziami do rozkręcenia elementów ruchomych zabawki (jeśli takie posiada), potrzebne nam będą: pędzel, papier ścierny oraz odpowiedni środek do ochrony drewna.
Przygotowanie powierzchni
Wszelkie ruchome elementy zabawki odkręcamy i każdy z nich malujemy z osobna. Powierzchnie powinny być gładkie, suche i wolne od zanieczyszczeń. Miejsce zatłuszczone przemywamy benzyną ekstrakcyjną i osuszamy.
Przed malowaniem, wszystkie elementy szlifujemy papierem ściernym. Jego ziarnistość dobieramy do stopnia nierówności podłoża. Wykonując szlifowanie pamiętajmy również o trudno dostępnych miejscach. Nagromadzony pył odkurzamy.
Pierwsza warstwa
Po otworzeniu puszki z preparatem, jej zawartość należy starannie wymieszać. Lakierowanie wykonujemy pędzlem lub natryskiem pneumatycznym.
Pamiętajmy jednak, by temperatura otoczenia, w której wykonujemy tę czynność, nie była niższa niż 5 i nie wyższa niż 25 stopni Celsjusza. Do lakierowania pędzlem stosujemy model z włosiem syntetycznym. Jeśli malujemy pędzlem uniwersalnym, zaleca się przeszlifować włosie papierem ściernym. Czynność ta zmiękcza końcówki oraz usuwa luźne włosy.
Lakierowanie rozpoczynamy od trudnodostępnych miejsc. Preparat nanosimy grubą warstwą, którą następnie rozprowadzamy. Łączenie poszczególnych płaszczyzn należy wykonywać na morko. Polakierowaną zabawkę pozostawiamy do wyschnięcia na ok 4 godziny.
Druga warstwa
Po wyschnięciu pierwszej warstwy, powierzchnie zabawki szlifujemy papierem ściernym o gradacji około 320 do momentu uzyskania gładkiej powierzchni. Podobnie jak przy pierwszej aplikacji, pył usuwamy odkurzaczem. W razie potrzeby możemy nałożyć dodatkową warstwę lakieru. Po wyschnięciu powłoki, elementy odkręcone montujemy z powrotem w całość.
Ostatnim etapem prac jest osuszenie i umycie narzędzi. Do pierwszej czynności używamy czystej wody. Pędzel dokładnie płuczemy, następnie osuszamy i odwirowujemy.
Tak zabezpieczona zabawka będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz nie ściemnieje: będzie za to sprawiała radość najmłodszym przez długie lata.
Opr na podstawie www.vidaron.pl