Pielęgnacja cery "od środka"
Właściwa pielęgnacja cery to dopiero połowa sukcesu pięknego i zdrowego wyglądu. Bo na stan zdrowia naszej skóry wpływ mają również tzw. czynniki wewnętrzne, wśród których najważniejsze miejsce zajmuje odpowiednia dieta. Jak więc pielęgnować cerę "od środka", aby rzeczywiście była zdrowa?
Fot. Silvan Spa
W diecie dla skóry najważniejsze są witaminy (głównie z grupy A, B, C i E), kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz żelazo, selen i jod.
- Witaminy są cenne ze względu na działanie antyoksydacyjne. Kwasy Omega-3 mają zdolność zatrzymywania wody w naskórku. Z kolei selen, żelazo czy jod spowalniają procesy starzenia się tkanek, odpowiadając m.in. za prawidłowe dotlenienie skóry – tłumaczy Luana Oleś, kosmetyczka z Silvan SPA.
Witaminy – ACE i z grupy B
Spośród witamin szczególnie ceniona jest witamina E, która nazywana jest również „witaminą młodości”. Chroni ona skórę przed szkodliwym wpływem środowiska, a zwłaszcza przed niekorzystnym promieniowaniem UV. Witamina E spowalnia proces starzenia się skóry, ale i na przykład zmniejsza widoczne na twarzy zmęczenie (opuchlizna, cienie pod oczami). Witaminę E znajdziemy w orzechach laskowych, pestkach dyni czy w oleju słonecznikowym.
Dla zdrowej cery bardzo ważną rolę odgrywają też witaminy z grupy B, które odpowiedzialne są m.in. za regenerację komórek tworzących naszą skórę. Źródłem witamin z grupy B są m.in.: mięso, mleko i przetwory mleczne (jogurty, maślanki, twarogi), otręby oraz zielone warzywa liściaste (sałata, kapusta, szpinak).
W trosce o piękną i zdrową cerę, w naszej diecie nie powinno również zabraknąć witamin A i C. Witamina A wspomaga regenerację komórek skóry i pomaga w zmniejszeniu łojotoku, natomiast witamina C wzmacnia naczynia krwionośne. Bogactwem witaminy A są ryby, żółtka jaj, marchew i wątróbka. Warto pamiętać, że witamina ta wchłaniana jest przez organizm wyłącznie z tłuszczami – stąd często do sałatek zaleca się stosować dressingi na bazie zimnej oliwy. Witaminę C znajdziemy w większości produktów spożywczych, a szczególnie w pietruszce i w owocach cytrusowych.
Składniki mineralne – selen, żelazo, jod i cynk
Równie ważne w zdrowej diecie są składniki mineralne. W produktach zbożowych, orzechach laskowych i w morskich rybach znajdziemy selen, który spowalnia proces starzenia się tkanek. Selen to także dobry przeciwutleniacz, który ma również zbawienne działanie na włosy.
Innym cennym składnikiem mineralnym jest jod, który odpowiada za prawidłową pracę tarczycy i pomaga przy problemach z łuszczącą się skórą. Występuje on głównie w rybach morskich oraz w owocach morza, ale również w cebuli. Za prawidłowe dotlenienie skóry odpowiedzialne jest natomiast żelazo. Ten składnik znajdziemy w rybach, żółtkach jaj, w wątróbce, w mleku i przetworach mlecznych oraz w warzywach strączkowych i szpinaku.
Bardzo ważne miejsce wśród składników mineralnych zajmuje cynk. Chroni skórę przez niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi i stylem życia. Ma właściwości łagodzące i przyspiesza procesy regeneracyjne. Szczególnie zalecany jest dla cery trądzikowej, tłustej, ze stanami zapalnymi czy zmianami ropnymi. Prawdziwymi pokładami cynku są owoce morza (szczególnie zaś ostrygi i małże) oraz orzechy.
Zachować umiar, czyli wszystkiego po trochę
- Przy planowaniu posiłków zwróćmy uwagę, aby na naszych talerzach znalazły się witaminy, tłuszcze, jak i składniki mineralne. Pamiętajmy przy tym, że nie możemy przesadzać z dawkowaniem witamin, gdyż ich nadmiar może okazać się równie niekorzystny dla naszego wyglądu, jak ich niedobór – radzi Luana Oleś z Silvan SPA.
Z pewnością powinniśmy sięgać po pieczywo pełnoziarniste, nabiał (w tym kefiry i maślanki), kasze, makarony i ryż oraz chude mięso i ryby. Pamiętajmy, że tłuszcze wcale nie muszą być naszym wrogiem! Cenne dla naszego zdrowia są kwasy tłuszczowe Omega-3, które znajdziemy w tłustych gatunkach ryb i w olejach roślinnych. Oczywiści w naszym jadłospisie nie może zabraknąć warzyw i owoców.
W zdrowej diecie nie powinniśmy zapominać o odpowiedniej ilości płynów! - Codziennie wypijajmy co najmniej 1,5 litra wody mineralnej, która naturalnie nawilża nasz organizm i pomaga pozbyć się z szkodliwych toksyn. Sięgajmy również po herbatki ziołowe i jedzmy zupy – zaleca Luana Oleś.
Kilka wyrzeczeń dla zdrowej skóry?
W trosce o piękny i zdrowy wygląd cery warto zrezygnować z niektórych produktów lub potraw. Negatywny wpływ mają przede wszystkim gorące potrawy i napoje, których szczególnie powinny unikać osoby z problemem skóry naczynkowej. Kawa i herbata zawierają dużą ilość toksyn, a dodatkowo powodują zatrzymywanie wody w naszym organizmie. Podobne właściwości ma sól. Unikać powinniśmy również słodyczy, szczególnie cukru i czekolady. Ich nadmiar może być powodem problemów skórnych, na przykład wyprysków.
Ostatnią grupą produktów, których powinniśmy unikać, są potrawy smażone – zwłaszcza w głębokim tłuszczu. Największym zagrożeniem dla skóry są wytwarzające się podczas smażenia kwasy tłuszczowe, które przyśpieszają proces starzenia się skóry.
Wspomóżmy dietę
Jak już na początku wspomnieliśmy, sama dieta to połowa sukcesu! W trosce o zdrową skórę pamiętajmy o właściwej jej pielęgnacji. - Stosujmy odpowiednie dla naszej cery kosmetyki pielęgnacyjne i od czasu do czasu podarujmy sobie odrobinę relaksu w postaci profesjonalnych zabiegów kosmetycznych – radzi Luana Oleś z Silvan SPA. Pamiętajmy również o aktywności fizycznej! Ćwiczenia poprawiają naszą kondycję i pobudzają organizm do pracy. Ponadto ruch sprzyja wydzielaniu endorfin, czyli hormonów szczęścia. A to oznacza, że uśmiech częściej będzie gościć na naszych twarzach – pięknych i zdrowych!