Gdzie jest najwięcej kofeiny?
Miłośnicy kawy powinni wiedzieć, kiedy mają okazję zapewnić sobie nie tylko dużą dozę energii, aromatu i smaku, ale także kofeiny. Z uwagi na serce czy sen warto znać różnice między popularnymi rodzajami kaw. Delikatne z pozoru latte może zapewnić tyle samo kofeiny co espresso. Z kolei kawa rozpuszczalna okazuje się mniej kofeinowa od zwykłej.
Fot. Pixabay/CC0
Na ilość kofeiny zawartej w napoju ma sposób parzenia kawy, jej rodzaj i ilość, jaką spożywamy
Gdy robisz kawę mieloną, odmierzając ją łyżeczką, więcej kofeiny będzie w kawie palonej na jasno, bo są gęstsze i charakteryzują się większą masą.
Jeśli robisz kawę mieloną, ważąc każdą porcję - więcej kofeiny będzie w kawie palonej na ciemno – jej ziarna są lżejsze i tym samym wsypujesz więcej kawy dla uzyskania tej samej wagi porcji co przy kawie palonej na jasno.
Na ilość kofeiny w kawie wpływa też rodzaj ziaren. Najpopularniejsze to arabica i robusta, przy czym ta druga zawiera blisko 2 razy więcej kofeiny niż pierwsza.
Obliczono, że przeciętny kubek kawy (około 220 ml) zawiera od 70-140 mg kofeiny. Należy jednak wziąć pod uwagę sposób parzenia, bo np. espresso ma więcej kofeiny na objętość niż zwykła duża kawa. 25-30 ml espresso to około 63 mg kofeiny. Podobna zawartość kofeiny mają wszystkie kawy na bazie espresso: latte, cappuccino, macchiato.
Jeśli chodzi o kawę rozpuszczalną, zawiera mniej kofeiny niż zwykła, bo przeciętny kubek rozpuszczalnej (ok. 220 ml) zawiera od 30-90 mg kofeiny. Na rynku jest też tzw. kawa bezkofeinowa, ale myląca nazwą, bo może zawierać w sobie nawet 7 mg kofeiny na kubek.
Ilość kofeiny w innych napojach i czekoladach:
Herbata (liście lub torebki) na 150 ml napoju - 32 mg kofeiny
Gorąca czekolada na 150 ml - 4 mg
Napoje energetyzujące na 330 ml - 80 mg
Mleczna czekolada na 30 g - 6 mg
Gorzka czekolada na 30 g - 60 mg