Dynie kuszą urodą, smakiem i ceną!
Malowniczo piękne okazy, zdobiące wystawy i wnętrza lokali królują w jesiennym sezonie. Nie musimy poprzestawać na ich podziwianiu, warto pokusić się o eksperymenty kulinarne. Ceny dyń są teraz bardzo przystępne, bo już za 2,49 zł w niektórych punktach sprzedaży można nabyć kilogram tego produktu.
Fot. Pixabay/CC0
Nie rozpędzajmy się jednak, bez sprawdzenia, co spożywcze, a co dekoracyjne. Są bowiem dwa rodzaje dyń: jadalne oraz ozdobne. W ich obrębie wyróżniamy wiele odmian o różnych wielkościach, kształtach i kolorach. Dynie jadalne do odmiany dyni zwyczajnej oraz olbrzymiej. Cechują się smacznym i zdrowym miąższem. Dynie ozdobne są bardziej trwałymi i bardzo twardymi, dzięki czemu mogą być długo przechowywane
Dynia zwyczajna
Choć przeważa jej okrągły kształt, może też być podłużna. Miąższ i skórka są pomarańczowe lub żółte. Odmiany dyni zwyczajnej to m.in.: kabaczek, patison i dynia makaronowa. Dynia zwyczajna nadaje się na przetwory, zupy, sosy, a nawet wypieki.
Dynia Hokkaido
Pochodzi z Japonii, jest mniejsza od wyżej opisanej i ma intensywnie pomarańczową skórkę. Nie musi się jej obierać. Mięknie podczas obróbki termicznej. Jest dobra do zup, sałatek, kopytek, past do pieczywa, a także do pieczenia.
Dynia Lunga di Napoli
Pochodzi z Włoch, cechuje ją wydłużony kształt, rozszerzony na jednym końcu, gdzie znajduje się komora nasienna. Przypomina wyrośniętą cukinię. Może mieć wagę od 7 do nawet 20 kg. Cechuje się ciemnozieloną skórką z jaśniejszymi smugami jest zwarty, ciemnopomarańczowy, delikatny i słodkawy w smaku. Można wykorzystać go praktycznie w całości za wyjątkiem komory nasiennej. Tę dynię możemy spożywać na surowo, np. w sałatkach a nawet wytłoczyć z niej dyniowy sok. Nadaje się też na zupę lub do pieczenia.
Dynia makaronowa
Ma nieco podłużny kształt i skórkę w kolorze żółtym lub żółto-zielonym. Jej miąższ pod wpływem gotowania lub pieczenia rozdziela się na nitki. Można ją zapiec w całości w piekarniku, a następnie przekroić. Miąższ rozdzieli się na włókna przypominające spaghetti. Ten dyniowy makaron warto serwować z sosem.
Dynia Butternut – piżmowa
Pochodzi z Ameryki Środkowej. Cechuje ją gruszkowaty kształt i jasna skórka, a także mała ilość pestek. Ma uniwersalne zastosowanie. Jest w sam raz do faszerowania i pieczenia, na puree czy zupy. Niektórzy robią z niej… frytki.