Rzeżuchę kup lub wysiej już teraz
Choć rzeżucha ze względu na walory zdrowotne polecana jest zawsze, na pewno nie może jej zabraknąć na Wielkanoc, bo taka tradycja. Zielona łączka z kiełkujących nasion zapewni dekorację i przyprawę. Kupić można w dowolnym dniu, ale zasiać już teraz, by nie rozczarować się mizerną późną uprawą.
Ta niepozorna, ale pełna zdrowych składników roślinka, występuje tez pod nazwą pieprzyca siewna, a jej łacińska fachowa nazwa to Lepidium sativum. Znana była już w starożytnej Europie, gdzie przypisywano jej właściwości lecznicze. Z obrzędami wielkanocnymi była związana co najmniej od XVII wieku. Do dziś stawia się w niej symbolicznego baranka.
Pora na zakup
Teoretycznie skiełkuje i zazieleni się po 6 dniach, ale niejeden w praktyce przekonał się, że to za mało czasu, by uzyskać dorodną rzeżuchową łączkę. Bezpieczniej byłoby rozpocząć amatorską uprawę już teraz. Wpierw trzeba kupić torebeczkę nasion dostępną w przedświątecznym sezonie nie tylko w sklepach nasiennych, ale i w wielu spożywczych. Koszt od złotówki do dwóch – zależnie od producenta i wagi.
Warunki uprawy
Optymalna temperatura dla kiełkowania to 20-22°C, a więc tzw. pokojowa. Nie trzeba ziemi, wystarczy rozłożona na talerzyku lub tacy wata, gaza lub kilka warstw ręcznika kuchennego, jednorazowego. Rozkładamy na tym nasionka i nawilżamy je regularnie. Można użyć spryskiwacza do kwiatów. Nawilżanie podłoża musi być regularne, codzienne, bo na suchym podłożu rzeżucha szybko zaczyna zamierać. Nie można jednak przesadzać i zalewać nasion, bo nie dość, że spłyną na boki, to jeszcze dojdzie do gnicia lub pleśnienia rzeżuchy. Wody należy dać tyle, by podłoże wpiło, nie więcej. Podstawkę z kiełkującymi nasionami można przykryć folią spożywczą, ale robiąc kilka otworów, żeby roślinki się nie zaparzyły.
Zalety i zastosowanie
Rzeżucha to źródło witamin: A, B, C, K, a także soli mineralnych: wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, cynku, manganu, łatwo przyswajalnego jodu. Pobudza apetyt i trawienie, wzmacniają skórę i paznokcie. Jest piękną dekoracją i przyprawa potraw z jajek, kanapek, zup i innych posiłków. Jest pikantna, ma oryginalny smak i zapach. Charakterystyczny smak zawdzięcza glikozydowi izosiarkocyjanowemu, czyli siarce. Ten pierwiastek wzmacnia m.in. włosy i zapobiega ich wypadaniu. Rzeżucha łagodzi także trądzik, łojotok i inne problemy dermatologiczne. Mimo że jest zdrowa, ale można jej jeść w nadmiarze. 1-2 łyżki stołowe to zalecana dzienna porcja. W przeciwnym razie może powodować stany zapalne pęcherza.