Pora przesadzania - kupujemy doniczki i ziemię
Choć jeszcze chłodno, rośliny zaczynają wegetację, wypuszczając nowe pędy. Dzieje się to tym szybciej, gdy pomieszczenia są ogrzewane, a dni wydłużają się i światło „budzi” rośliny do życia. To dobra pora, by zmieniać im ziemię i doniczki.
Małe rośliny potrzebują przesadzania co roku, później co 2-3 lata, a w przypadku starszych i ciężkich wystarczy wymieniać tylko górną warstwę ziemi. Przed przesadzaniem wstrzymujemy podlewanie na kilka dni. Nowe podłoże musi być dobrane odpowiednio do gatunku roślin.
Jakie podłoże wybrać?
W każdym sklepie znajdziemy podłoża właściwie do każdej grupy roślin doniczkowych: lekko kwaśne – do paproci, kalatei, anturium, specjalistyczne podłoża - do kaktusów, storczyków, drzewek cytrusowych, a nawet juki i draceny (dwie ostatnie wolą podłoże lżejsze, uniwersalne jest dla nich zbyt zbite). Gotowe ziemie są droższe od ziemi uniwersalnej ale są idealnie przygotowane pod wymagania konkretnych roślin. Można również kupić ziemię do kwiatów lub uniwersalną i później wzbogacić ją w składniki pokarmowe stosując odpowiednie nawożenie. Kupujmy podłoże od znanych producentów, ponieważ dbają oni o to, aby podłoże było dobrej jakości.
Nie można zapominać o drenażu. Na spód dajemy trochę karmazynu lub kawałki stłuczonej doniczki, by ta dolna warstwa w doniczce chłonęła nadmiar wilgoci nie służącej korzeniom. Przez 2-3 tygodnie po przesadzeniu roślin nie trzeba nawozić. Świeża ziemia zawiera składniki pokarmowe, jest bogatsza, ale po kilku tygodniach zasilanie jest wskazane.
Wybór doniczki
Ważne jest, by nowy pojemnik był o dwa centymetry większy od poprzedniego. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonano doniczki, kryteriów doboru jest kilka: cena, trwałość, efekt. Popularne są plastikowe doniczki, tańsze i nietłukące, ale z czasem też stają się kruche, pękają. Dosyć odporna jest donica metalowa, jeśli ma odpowiednie zabezpieczeniu przed korozją. Dobry wyborem są donice ceramiczne, przyjazne roślinom, ale łatwiej tłukące sir od wyżej wymienionych. W ofercie wielu sklepów pojawiają się też m.in. donice ze szkła, technorratanu i innych materiałów.
Jeżeli w donicy nie ma otworów, to koniecznie trzeba je zrobić. Można wywiercić je cienkim wiertłem lub zrobić otwory rozgrzanym nad palnikiem gwoździem. Pamiętajmy, że zalegająca na dnie donicy woda spowoduje gnicie korzeni i w rezultacie roślina zgnije.
Jakie podłoże wybrać?
W każdym sklepie znajdziemy podłoża właściwie do każdej grupy roślin doniczkowych: np. ziemia dla palm, dla paproci, dla storczyków, pelargonii. Gotowe ziemie są droższe od ziemi uniwersalnej ale są idealnie przygotowane pod wymagania konkretnych roślin. Można również kupić ziemię do kwiatów lub uniwersalną i później wzbogacić ją w składniki pokarmowe stosując odpowiednie nawożenie. Kupujmy podłoże od znanych producentów, ponieważ dbają oni o to, aby podłoże było dobrej jakości.