Jakie doniczki do przesadzanych roślin?
Pora na wiosenne porządki na parapecie. Trzeba jednak ocenić stan roślin, bo niektóre być może wyrosły z dotychczasowych doniczek. Pojemnik trzeba wymienić, kierując się nie tylko estetyką mieszkania, ale i wymaganiami roślin.
Gdy kwiat rośnie długo w tej samej doniczce, zapasy jego pożywienia wyczerpują się. Co jakiś czas ziemię trzeba zmieniać, aby dobrze służyła roślinie. To dogodna okazja do zmiany doniczki. Gdy roślina rośnie intensywnie, pojemnik musi być większy od poprzedniego.
Rodzaje doniczek
Ceramiczne są ładne i naturalne, ale droższe i cięższe od plastikowych. Plastik - lżejszy i tańszy – nie pęka tak szybko podczas upadku, choć z czasem też się zniszczy. Pojemniki ceramiczne są dobre dla roślin o dużych, o ciężkich częściach naziemnych, dla których stanowią przeciwwagę. Zapewniają stabilność. Z doniczek glinianych szybciej paruje woda przez ścianki, toteż rośliny wymagają częstszego podlewania. Plastykowe dłużej zatrzymują wilgoć, ale jest ryzyko tworzenia się zastoin wody.
Otwory, drenaż
Każda doniczka powinna posiadać otwory na spodzie do odprowadzania nadmiaru wody. Zapobiega to gniciu i umożliwia korzeniom oddychanie. Dobrze, jeśli jest kilka dziurek, bo gdy jedna zatka się, pozostałe spełniają swoją rolę. Do pojemników bez otworu w dnie konieczne jest wsypanie grubej warstwy drenażu.
.