Piłki dla talii i zdrowia
Fitness wciąż zakazany, ale dlaczego nie ćwiczyć w domu? Aby urozmaicić aktywność ruchową, warto trenować przy muzyce z piłką. Ta ma najrozmaitsze wersje i dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego.
Fot. Pixabay/CC0
Istnieje co najmniej kilkadziesiąt rodzajów piłek – tyle, ile dyscyplin sportu z ich udziałem czy gier i zabaw. Jeśli chodzi o fitness, należy pamiętać, że treningi na piłce gimnastycznej mają dużą przewagę nad ćwiczeniami wykonywanymi na płaskiej powierzchni. Kulistość przyrządu utrudnia utrzymanie równowagi, co skutecznie aktywuje do pracy więcej mięśni, w tym tzw. głębokie określane też mianem „gorsetu”, bo otaczają tułów i zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. U osób niećwiczących są one słabe, a tym samym układ kostny staje się podatny na przeciążenia, a sylwetka skłonna do przygarbienia.
Rodzaje piłek gimnastycznych
Klasyczna - wykonana z gumy PCV o właściwościach antypoślizgowych, może stanowić uniwersalny przyrząd do ćwiczeń fitnessowych i rehabilitacyjnych. Da się na niej siedzieć, wykonując podskoki, leżeć i rolować, opierać się na niej podczas przysiadów itd. Ma średnicę od 55 do 75 cm. W razie przebicia, powietrze uchodzi z niej szybko, trzeba więc uważać.
Softball – również z gumy PCV, ma ok. 25 cm średnicy, służy głównie do pilatesu, a więc ćwiczeń stabilizujących i wzmacniających mięśnie kręgosłupa. Wykorzystywana bywa także do rehabilitacji przy rozluźnianiu napiętych mięśni.
ABS – jest ona ze specjalnej pianki ABS (antiburst), co daje większą wytrzymałość i odporność na przebicie. Gdyby nawet została uszkodzona, powietrze uchodzi z niej powoli i nie ma ryzyka upadku czy lęku użytkownika. To przyrząd bezpieczniejszy niż piłka z gumy.
Z wypustkami – przypomina klasyczną, ale różni się tym, że ma pseudokolce rozsiane po całej powierzchni lub tylko jej części. Masują one ciało. Piłka tego rodzaju służy więc do ćwiczeń rozluźniających.
Z uchwytami – z przylegającym uchem wykonanym z tego samego materiału co piłka lub klamrami montowanymi po bokach na linkach. Takie piłki przydatne w kształtowaniu mięśni ramion, mogą też służyć do urozmaicania ćwiczeń czy po prostu do zabawy. Nie jest to jednak piłka tak uniwersalna jak klasyczna.
Mini – służy do trzymania w zgięciach nóg albo opieraniu się na niej ręką podczas ćwiczeń w podporze. Taka piłka ma średnicę 16 - 26 cm. Może być stosowana zarówno w rehabilitacji, jak i ćwiczeniach ogólnorozwojowych.
Wodna – gładka, gumowa, wypełniona sprężonym powietrzem, przeznaczona do aktywności w wodzie, może to być aqua aerobik lub aqua fitness.
Bosu – to zaledwie pół piłki, przyrząd gimnastyczny wyglądający jak przecięta na pół kula o elastycznej powłoce, oparta na twardej podstawie. Jest platformą do balansowania, ćwiczenia równowagi i wzmacniania mięśni.
Piłka lekarska - poprzedniczka piłki do fitnessu, może być o masie 1 kg, 2 kg, 3 kg, 5 kg i 10 kg. Oprócz piłki lekarskiej w kształcie regularnej kuli jest też fasolka – ma podłużny, owalny kształt, występuje przeważnie w rozmiarze 45x90 cm. Została zaprojektowana specjalnie do ćwiczeń rehabilitacyjnych i korekcyjnych, może posiadać dodatkowe wypustki masujące.
.