Stare podpłomyki w nowym wydaniu
Podpłomyk to najstarsza forma chleba, rodzaj prymitywnego pieczywa w postaci małego placka przygotowanego z mąki i wody bez użycia drożdży oraz pieczonego na żarze. Tym żywili się dawni Słowianie. Aby pogodzić stare tradycje z nowymi trendami, można pokusić sie o zdrowe i dietetyczne, akceptowane nawet przez wegan podpłomyki z hummusem - gotowym lub własnej roboty.
Przepis na dodający energii posiłek
Składniki:
Podpłomyki
· 300 g mąki pszennej chlebowej (+ do podsypywania)
· 250 ml gorącej wody
· 1/2 łyżeczki soli
Hummus
· 2 puszki ciecierzycy
· 1 opakowanie sezamu (200 g)
· 3 ząbki czosnku
· 2 łyżki soku z cytryny
· 4 łyżki oleju
· ok. 1 łyżeczki soli lub do smaku
· 1 łyżka kuminu (lub wg uznania)
Wykonanie:
Podpłomyki
1.Mąkę przesiewamy, dodajemy sól oraz wodę.
2. Przy pomocy widelca, mieszając, łączymy mąkę z wodą.
3. Ciasto wyrabiamy ręką kilka minut, do momentu aż będzie elastyczne. Jeżeli klei się do rąk, podsypujemy je mąką. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15 minut.
4. Dzielimy ciasto na 12 równych porcji. Każdy kawałek wałkujemy na cienkie placki, podsypując mąką.
5. Podpłomyki smażymy kolejno z obu stron na rozgrzanej, suchej patelni. Można je też upiec w piekarniku, w temp. 230–250°C.
Humus
1.Sezam przesypujemy na suchą patelnię i mieszając prażymy na lekki brąz. Ważne jest, aby go nie przypiec zbyt mocno, gdyż zrobi się wówczas gorzki.
2. Uprażony sezam miksujemy z olejem na jednolitą masę.
3. Ciecierzycę odsączamy z zalewy i przekładamy do misy miksera/blendera/malaksera, dodajemy ok. 1/3 wody spod ciecierzycy i całość miksujemy na idealnie gładki krem.
4. Dodajemy pozostałe składniki i ponownie miksujemy. W razie potrzeby dodajemy wodę, aby uzyskać pożądaną konsystencję. Doprawiamy do smaku.
Propozycja podania
Podpłomyki smarujemy hummusem i delikatnie skrapiamy olejem. Posypujemy pokrojonym ogórkiem, szalotką i natką pietruszki.