Jak przygotować drewno na opał?
Zapewne niewiele osób wie, że drewno na opał powinniśmy zacząć przygotowywać już teraz, na wiosnę. Jest ku temu wiele powodów. Jednym z nich jest to, że pocięte i porąbane wczesną wiosną drewno zdąży wyschnąć do zimy.
Fot. Fiskars
Kiedy rąbać drewno?
Wiosna to idealny moment, aby rozpocząć zbieranie drewna na opał, ponieważ teraz przygotowane, zdąży wyschnąć zanim nadejdą zimowe mrozy. Mokre drewno, zbyt późno cięte i łupane jedynie tli się i syczy, a dopiero, gdy wyschnie zaczyna się naprawdę palić i dawać ciepło. Ogrzewanie domu mokrym drewnem jest niekorzystne, nie tylko z powodu marnowania potencjału drewna – obecnie jednego z najbardziej ekonomicznych nośników odnawialnej energii, ale także wartość opałowa mokrych szczap jest prawie 30% mniejsza niż podobnych, ale wysuszonych.
Jakie drewno wybrać na opał?
Do kominków najchętniej wybieramy gatunki liściaste, które są wolne od smół i żywic. Ze względów finansowych najkorzystniej jest kupować gatunki twarde, a więc dębinę, buczynę, grabinę oraz drewno jesionu lub akacji. Dobrym wyborem są także popularne brzozy, klony, olchy. Z kolei najbardziej „papierowe” drewno mają lipy, wierzby i topole. Istotny jest również wiek drewna. Wałki cienkie, młodociane mają znacznie niższą wartość energetyczną niż stare drewno z grubą warstwą twardzieli.
Czym i jak rąbać drewno?
Przygotowanie drewna na opał to typowo męskie zajęcie, wymagające nie tylko dużej siły, właściwej techniki, ale i odpowiedniego sprzętu. Warto podkreślić, że do różnych zadań potrzebne są różne rodzaje siekier. Stwierdzenie, że jedna siekiera nadaje się do wszystkich zadań jest mitem. Siekiery ciesielskie najlepiej nadają się do rąbania i precyzyjnej obróbki drewna. Przeznaczone są do prac budowlanych i stolarskich. Sprawdzą się również w lesie przy okrzesywaniu ściętych drzew i ścinaniu mniejszych pni. Charakteryzuje je specjalne oszlifowanie ostrza, wykonane pod małym kątem. Z kolei siekiery rozłupujące to bardziej wyspecjalizowany rodzaj siekier, który doskonale sprawdzi się podczas przygotowania drewna na opał. Ostrza tego rodzaju siekier szlifowane są pod dużym kątem i mocno rozszerzają się od ostrza w stronę czepca. Głowica jest krótsza i bardziej masywna niż w przypadku siekiery ciesielskiej. Długi trzonek pozwala w większym stopniu wykorzystać siłę odśrodkową podczas rozłupywania pni.
Po więcej ogrodowych inspiracji zapraszamy na blog: www.ogrodblog.fiskars.pl
ra