Ekoprezenty na Dzień Babci i Dziadka
Ciekawym pomysłem na prezenty wręczone w Dzień Babci i w Dzień Dziadka jest wykonanie podarunków własnoręcznie, najlepiej z naturalnych, ekologicznych materiałów – może być to również doskonała okazja do nauki oraz zabawy. Oto kilka pomysłów.
Pomysłów na prezenty dla babci i dziadka jest wiele. Wystarczy kupić piękne kwiaty i podarować ciepłe słowa, ale można też zrobić coś więcej… Włożyć w upominek kawałek swojego serca – wykonać go własnoręcznie, a przy tym także poeksperymentować, wykorzystując wiedzę z zakresu chemii i biologii, do czego zachęca program społeczny „Koloratorium”, przygotowany przez Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka SA. Opracowane w ramach akcji eksperymenty naukowe możemy przenieść na domowy grunt, przeprowadzając inspirujące doświadczenia z dziećmi i otrzymać przy tym np. oryginalny podarunek dla najstarszych członków rodziny.
Z łatwością można uprzyjemnić dziadkom codzienne, przyjemne rytuały. Jednym z nich jest bez wątpienia kąpiel. A jak wiadomo ludzie dzielą się na tych, którzy: preferują szybki prysznic – zazwyczaj mężczyźni bądź długie wylegiwanie w wannie – przeważnie kobiety. Co innego może sprawdzić się zatem jako prezent dla babci, a co innego dla dziadka.
Ukochanej babuni warto zatem podarować aromatyczną sól kąpielową, która wykazuje właściwości nie tylko pielęgnacyjne, lecz także prozdrowotne: detoksykacyjne, rozluźniające, kojące zwłaszcza w przypadku bólu mięśni i stawów. Wykonanie takiego podarunku jest banalnie łatwe. Wystarczy zakupić sól morską lub himalajską i dodać do niej kilka kropel naturalnego olejku eterycznego. Ciekawym pomysłem jest wykonanie całego zestawu tego typu kosmetyków, które będą różnić się kompozycją zapachową, a więc również działaniem, np. różany będzie wspierał koncentrację, lawendowy – relaksował, a ten z drzewa herbacianego – poprawiał odporność. Można je w dodatku zapakować w niewielkie słoiki z „domowego recyklingu”, np. takie po dżemach czy musztardzie, które pięknie i szybko ozdobimy, choćby jutowym sznurkiem wiązanym każdorazowo na kokardę (opcjonalnie: zawieszamy na nim wypisaną własnoręcznie etykietę).
Co zatem dobrego dla dziadka? Mydło… ale w wersji zupełnie niebanalnej – z kasztanów, jakiego używali podobno pradawni Wikingowie. Brązowe dary lasu zawierają w sobie escynę, która posiada właściwości myjące (łagodzące i obkurczające naczynia krwionośne również). Najlepiej zbierać je jesienią. Jeśli zatem w naszym domu tu i ówdzie zerka na nas kasztanowy ludzik, można dać mu „drugie życie”. Wystarczy obrać kasztany ze skórki i zetrzeć na tarce. Tak obrobiony produkt należy krótko (ok. 3 minut) przegotować w garnku z niedużą ilością wody, intensywnie mieszając masę. Aby miała ona idealnie gładką konsystencją, można użyć dodatkowo blendera. Kolejnym krokiem jest jej odsączenie, np. przy użyciu gazy, uformowanie pożądanego kształtu mydła i pozostawienie go do wyschnięcia, w suchym, przewiewnym miejscu.
Dokładną instrukcję, jak zrobić mydło z kasztanowca, w dodatku w najbardziej przystępnej formie – video, znajdziemy na stronie internetowej „Koloratorium”. W ramach programu podstawowe z całej Polski i ich uczniowie mogą zdobywać wiele cennych nagród np. w pełni wyposażone minilaboratoria, uczestnicząc w różnych ciekawych aktywnościach związanych z nauką chemii i biologii.
Nieco innym „prezentowym” rozwiązaniem wykorzystującym słoiki jest przygotowanie z ich użyciem nastrojowych świeczników. Szklane naczynia można wykleić (np. przy pomocy kleju na gorąco) dla przykładu kamyczkami (w roli ozdobnika sprawdzą się również patyczki) znalezionymi na podwórku, w parku czy lesie. Gdy klej wyschnie, wystarczy włożyć do środka świeczki sojowe (pochodzą ze źródeł odnawialnych i są w pełni biodegradowalne) – oryginalne upominki gotowe!
Świetnym pomysłem na prezent na Dzień Babci i Dziadka, z pomocą którego można połączyć te dwa ważne święta, jest rodzinny album ze zdjęciami. Jego samodzielne wykonanie wcale nie musi być skomplikowane. Wystarczy prosty blok rysunkowy z ekologicznym papierem pochodzącym z recyklingu. Okładki, które są zazwyczaj miękkie, trzeba utwardzić dodatkowo tekturą (np. pozyskaną z pudełek od świątecznych prezentów), przyciętą na odpowiedni rozmiar, którą połączymy z całością przy użyciu spinacza biurowego. Co posłuży nam jako dekoracja? Korki po winie, które wystarczy pociąć na cienkie plastry i przykleić (też na grzbiecie) do naszej oprawy. Na takich krążkach możemy dodatkowo wypisać ważne rodzinne daty. Wówczas nie pozostanie nic innego niż wywołanie zdjęć i ich wklejenie. Taki, pełen pozytywnych emocji, podarunek pozwoli przywołać najlepsze wspomnienia.
Czego oczekują dziadkowie w dniu swojego święta? Przede wszystkim odwiedzin własnych wnucząt. Prezent stanowi do takich wizyt bardzo miły dodatek, a cieszy szczególnie, gdy najmłodsi włożyli trud w jego wykonanie, a przy okazji mogli również przeprowadzić ciekawe eksperymenty naukowe, zdobywając nową wiedzę. Upominek DIY, w dodatku eko, spotka się z pewnością z ciepłym przyjęciem obdarowywanych i na długo zostanie w pamięci.