Drzwi otwierane pilotem
Wybierając drzwi wejściowe największą uwagę zwracamy na ich bezpieczeństwo, wygląd i – coraz częściej – energooszczędność.
Fot. Roto
Szczelne drzwi chronią dom przed utratą ciepła – ale nie tylko. Dokładnie dopasowane drzwi to również większe bezpieczeństwo, bo im lepiej przylegają do ościeżnicy, tym trudniej je uszkodzić czy wyważyć. Na to, czy drzwi są energooszczędne, ma wpływ konstrukcja skrzydła i to czy jest ono ocieplone. Najważniejsze jednak są okucia, które umożliwiają ścisłe domknięcie skrzydła i osiągnięcie w ten sposób dużej szczelności, a także próg, który chroni dom przed zacinającym deszczem, zawilgoceniem, czy przenikającym wiatrem.
Zadaniem solidnych drzwi jest nie tylko zabezpieczanie domu przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Powinny one również zapewniać ochronę domownikom i cennym dla nich przedmiotom, zapobiec wizytom niepożądanych gości. Dlatego muszą być wyposażone we właściwe okucia, które stworzą barierę nie do pokonania. Bezpieczne drzwi powinny więc na przykład mieć zainstalowany zamek wielopunktowego ryglowania z ryglami łączonymi. Jednak nawet najpewniejszy zamek nic nie da, jeśli zapomnimy zamknąć nim drzwi. Dlatego, jeśli wśród domowników znajdują się osoby roztargnione lub dzieci – warto zastanowić się nad kupnem drzwi wyposażonych w automatyczny zamek wielopunktowego ryglowania. Takie drzwi ryglują się same od razu po ich domknięciu bez przekręcania klucza. Domknięcie skrzydła powoduje aktywację i wysunięcie bolców automatycznych, zapewniających niezawodne ryglowanie.
Bezpieczeństwo w połączeniu z komfortem gwarantują również elektromechaniczne zamki wielopunktowego ryglowania. Od razu po domknięciu drzwi elektryczny zamek rygluje je automatycznie. Można je otwierać poręcznym pilotem, albo zintegrować z różnymi nowoczesnymi systemami kontroli dostępu i otwierać je przy pomocy, np.: klawiatury z kodem PIN, systemu Bluetooth w telefonie komórkowym czy odcisku linii papilarnych. Systemy dostępu łatwo można wymienić dzięki identycznym wymiarom montażowym i połączeniom wtykowym. Zamki można stosować do drzwi ze wszystkich dostępnych na rynku profili drewnianych, PVC i aluminiowych. W sytuacji awaryjnej, na przykład gdy zabraknie prądu, można od zewnątrz otworzyć kluczem. Od wewnątrz zamek otwiera drzwi po naciśnięciu przycisku – niezależnie od tego, czy są one zamknięte na klucz czy nie.
- Drzwi wejściowe są częścią inteligentnego domu i potrafią już dzisiaj reagować na impulsy elektryczne, podobnie jak bramy wjazdowe i garażowe – mówi Leszek Rumiński, ekspert ds. technologii drzwiowych w firmie Roto Frank.
ra
- Drzwi wejściowe są częścią inteligentnego domu i potrafią już dzisiaj reagować na impulsy elektryczne, podobnie jak bramy wjazdowe i garażowe – mówi Leszek Rumiński, ekspert ds. technologii drzwiowych w firmie Roto Frank.