Nie odkładaj odśnieżania na później
Kolejne warstwy śniegu przykrywają te poprzednie nieuprzątnięte. Trudniej wówczas oczyścić przejścia dla pieszych, ulice, podjazdy czy ścieżki wokół domu.
Fot. Honda
- Warto zadbać o usuwanie śniegu na bieżąco i nie odkładać tej czynności na później, zwłaszcza w przypadku bardziej intensywnych opadów i niskich temperatur - mówi Mariusz Czarnocki, z Aries Power Equipment, generalnego dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce. - Posługując się dobrze dobraną do warunków odśnieżarką można łatwo i szybko usunąć śnieg i skorupę lodu. Warto również zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą nam ułatwić tę pracę.
Skuteczne odśnieżanie
Pierwszym krokiem do szybkiego i skutecznego odśnieżania jest wykonywanie tej czynności systematycznie, by nie dopuścić do powstania trudnej do usunięcia zamarzniętej warstwy śniegu czy skorupy lodu. Najważniejszym elementem jednak jest dobór odpowiedniego sprzętu do panujących warunków i własnych potrzeb. Tak jak do usunięcia cienkiej i średniej warstwy suchego śniegu można zastosować miotłę, łopatę czy dmuchawę do liści oraz na przykład kosiarkę z lemieszem, tak do grubszej warstwy śniegu twardego i zbitego przez wiatr, do zasp i do zlodowaciałego śniegu – najwygodniej jest posłużyć się odśnieżarką.
Przed użyciem odśnieżarki warto zaplanować kierunek i odległość wyrzutu śniegu w sposób optymalny do wielkości terenu, by nie zablokować przestrzeni ani nie stworzyć zagrożenia dla przechodniów czy pojazdów. Istotnym usprawnieniem pracy będzie także zaplanowanie miejsca gromadzenia śniegu, by nie utrudniać ruchu pieszym, nie ograniczać widoczności kierowcom ani nie tamować odpływu wody do studzienek kanalizacyjnych. Nie zapominajmy podczas odśnieżania o terenach pokrytych roślinnością, ponieważ zalegający na nich śnieg hamuje dopływ powietrza i może powodować powstanie chorób grzybowych.
Przy posługiwaniu się maszyną do odśnieżania warto także pamiętać o kilku praktycznych zasadach, które zagwarantują nam bezpieczeństwo i efektywność pracy z maszyną:
- Przed uruchomieniem maszyny sprawdź czy pod osłoną ślimaka i w wyrzutniku nie ma zalegającego śniegu lub lodu.
- Nie stosuj odśnieżarki do usuwania śniegu z żużlowej lub kamienistej drogi. Zbierający śnieg ślimak może pochwycić kamienie i wyrzucić je wraz z usuwanym śniegiem, zagrażając obecnym w pobliżu osobom.
- Za każdym razem gdy odchodzisz od maszyny, zatrzymuj silnik.
- Podczas kierowania odśnieżarką trzymaj rączkę urządzenia mocno i pewnie, idź, nigdy nie biegnij. Załóż odpowiednie zimowe buty zapobiegające ślizganiu się.
Czym odśnieżać – dobór odśnieżarki
Odpowiednio dobrana maszyna skutecznie ułatwia trud odśnieżania. Warto zatem najpierw przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania, styl życia czy plan pracy w przypadku osób zajmujących się odśnieżaniem zawodowo, np. ile czasu możemy na to poświęcić, czy będziemy odśnieżać często i dokładnie czy raczej nieregularnie. Ważnym kryterium jest także wielkość i ukształtowanie powierzchni oraz warunki klimatyczne.
- Nasze potrzeby i okoliczności odśnieżania warunkują jak najlepszy dobór maszyny - mówi Mariusz Czarnocki. - Maszyna spalinowa gwarantuje nam przede wszystkim niezależność od źródła energii elektrycznej i sprawną pracę niezależnie od wielkości powierzchni. Pod kątem parametru wielkości powierzchni powinniśmy również dobierać moc silnika, wydajność maszyny i odległość wyrzutu śniegu. Natomiast ze względu na ukształtowanie terenu, na przykład nierówną powierzchnię - warto rozważyć urządzenie wyposażone w gąsienice, a ze względu na typ nawierzchni - w system regulacji wysokości zbieraka, który jest bezpieczny dla chodników i dróg pokrytych kostką brukową. Innym ważnym kryterium jest rodzaj napędu, zwłaszcza jeśli mieszkamy i pracujemy w miejscach, w których zazwyczaj panują cięższe warunki zimowe. W takich przypadkach optymalnym rozwiązaniem są odśnieżarki z napędem hydrostatycznym lub hybrydowym.