Na co zwracać uwagę, wybierając znicze?
Znicze mają charakter symboliczny, nie może ich zabraknąć w dniach poświęconych pamięci zmarłych, równie chętnie są zapalane w innych porach roku. Wybór jest tak wielki, że czasem trudno się zdecydować.
Fot. Pixabay/CC0
Ozdoby
Plastikowe, szklane lub kamionkowe, a nawet... z pozytywką. Producenci proponują wymyślne lampiony i kształty (np. kapliczki, róży, Maryi, krzyża itp.). Niektóre znicze są bardzo bogato zdobione. Oryginalność zawyża cenę. Jeśli chce się kupić więcej zniczy, mając ograniczony budżet, lepiej wybrać proste formy i zainwestować w wymienne wkłady. Wielkie i ozdobne znicze wskazane są wtedy, gdy nagrobek jest skromnie przybrany lub gdy znicz ma stanowić centralną ozdobę.
Osłonka
Jeśli chodzi o materiał oprawy, lepiej wybrać te szklane, a nie plastikowe, które mogą się topić pod wpływem ciepła, tracą wygląd, knot gaśnie, a po wyrzuceniu plastiki są najmniej przyjazne dla środowiska. Wraca do łask klasyczny znicz gliniany (kamionkowy) - wosk lub parafina wylane są bezpośrednio do jego wnętrza. Ich wadą jest brak przykrycia, bo w razie deszczu lub silnego wiatru znicz gaśnie.
Wkład
O trwałości znicza decyduje nie tylko osłonka, ale i wkład. Większy pali się dłużej niż mała ilość parafiny. Liczy się też jakość. Gdy mamy do wyboru znicze ze śnieżnobiałą parafiną i lekko żółtawą, lepiej nastawić się na te drugie. Biała jest sztucznie napowietrzana, pali się gorzej i znacznie krócej. Warto też porównać ciężar zniczy tej samej wielkości, w identycznych osłonkach. Cięższa lampka ma z lepszy wkład.
Na każdym wkładzie powinna być informacja, ile godzin wkład do znicza będzie się palić. Wkład nie może dymić. Oprócz parafinowych w sprzedaży są również wkłady olejowe utwardzane - droższe, ale trwalsze.
Knot
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na knot. W lepszych zniczach jest on z cienkiego sznurka. Grube przyspieszają wypalanie się wosku. Knot nie powinien się zginać, bo przechylający się może zatapiać się w parafinie i gasnąć. Powinien też wypalać się do końca.
Sztuczne
Przed pójściem na cmentarz dobrze jest kupić długie zapałki lub w specjalną wysuwaną zapalniczkę. Ni przyda się to, jeśli ktoś nastawia się na diodę LED. Ta wewnątrz znicza zapala się tylko po zmroku. Choć znicze elektryczne i solarne są ekonomiczniejsze i trwalsze od wkładów parafinowych lub olejowych, sztuczne światło nie tworzy takiego klimatu jak płomień. Bardziej imituje go co najwyżej tzw. wirujący płomień.
Zobacz też
Jak wybierać chryzantemy?
Chryzantemy i znicze na nowym targowisku w Rzeszowie