Co warto wiedzieć o żywności ekologicznej?
Ekologiczna żywność coraz częściej trafia na polskie stoły. Sięgają po nią konsumenci ceniący zdrowy styl życia i jakość produktów. Co warto wiedzieć o żywności bio przed pójściem na zakupy? – wyjaśnia Anna Radowicka, specjalistka ds. żywienia, współpracująca z E. Leclerc.
Fot. Pixabay/CC0
Jak wynika z badań „Żywność ekologiczna w Polsce 2017”, przeprowadzonych przez IMAS International, 64 proc. konsumentów wydało podczas ostatnich zakupów 20-100 zł na tego typu certyfikowane produkty. Rozwijający się trend żywności bio ma związek z popularnością zdrowego stylu życia, a także podążaniem za wysoką jakością produktów.
– Zainteresowanie żywnością ekologiczną wiąże się ze wzrostem świadomości konsumentów w kwestii dbania o swoją sylwetkę, a przede wszystkim zdrowie. Coraz częściej wolimy zapłacić więcej za produkty bio – szczególnie w przypadku warzyw i owoców oraz mięsa – mówi Anna Radowicka specjalistka ds. żywienia, współpracująca z E.Leclerc.
Mimo, że polscy konsumenci coraz częściej spoglądają podczas zakupów na półki z napisem bio, nie zawsze wiedzą, jaką żywność można w ten sposób określić. Nazwy bio, eko i organic, oznaczające tę samą kategorię asortymentową, są zastrzeżone przez Unię Europejską. Odnoszą się one do produktów, których składniki przynajmniej w 95 proc. pochodzą z ekologicznej produkcji. Dzięki spełnieniu tego warunku, na opakowaniu może pojawić się specjalny certyfikat – symbol charakterystycznego zielonego listka z gwiazdkami. Kupując produkt z takim oznaczeniem możemy być pewni, że wytworzono go bez chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, z troską o środowisko naturalne
i bioróżnorodność.
Anna Radowicka, specjalistka ds. żywienia współpracująca z E.Leclerc przypomina, co warto wiedzieć o żywności ekologicznej:
- Do produkcji żywności ekologicznej nie używa się chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych. Żyzność gleby zapewnia natomiast regularnie stosowany płodozmian.
- Zwierzęta w gospodarstwach ekologicznych mają zapewnione zdrowe warunki hodowli, są karmione paszą ekologiczną z dopuszczalną domieszką pasz konwencjonalnych.
- Przetworzona żywność ekologiczna nie zawiera sztucznych barwników, aromatów, polepszaczy smaku, konserwantów i nie jest modyfikowana genetycznie.
- Od 2012 roku pakowana żywność ekologiczna, którą wytworzono w jednym z państw członkowskich UE i która spełnia wymagane normy, musi być oznaczona specjalnym logo.
- W przypadku ekologicznych produktów niepakowanych i importowanych logo z zielonym listkiem nie obowiązuje. Zapytaj sprzedawcę o sposób produkcji!