Żywiec Porter piwem 2012 roku
Piwo Żywiec Porter zostało ogłoszone przez Bractwo Piwne „Piwem Roku 2012". „Piwo roku" to tytuł i medal przyznawany przez Bractwo Piwne - Towarzystwo Promocji Kultury Piwa. Wyróżnienie „Piwa Roku" jest wynikiem sumy ocen, jakie dane piwo uzyskuje podczas amatorskich i profesjonalnych konkursów piwnych, odbywających się w Polsce przez cały rok.
Fot. Żywiec
W 2012 roku Żywiec Porter zajął 1 miejsce w konkursie konsumenckim podczas Chmielaków Krasnostawskich w Krasnymstawie (3 punkty), 2. miejsce na Konsumenckim Konkursie Bractwa Piwnego (2 punkty), i również 2. miejsce w Plebiscycie Piwo Roku Browar.biz (2 punkty).
- Tytuł jest formą podsumowania i docenienia pracy danego browaru w ciągu roku - mówi Marek Suliga, Wielki Mistrz Bractwa Piwnego.
Żywiec Porter to piwo ciemne dolnej fermentacji w stylu porter bałtycki, warzone według najstarszej stosowanej polskiej receptury z 1881 r. Jej autorem był Juliusz Wagner, który od 1875 r. sprawował funkcję arcyksiążęcego naczelnego piwowara.
Nagrodzone piwo smak zawdzięcza aż czterem słodom szlachetnego jęczmienia browarnianego (monachijski, pilzneński, karmelowy i palony), choć do większości piw stosuje się zazwyczaj tylko jeden.
Żywiec Porter jest warzony unikalną już dziś metodą otwartej fermentacji Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Do jego warzenia stosuje się dekokcyjną metodę zacierania słodu. W ten sam sposób cieszyńscy piwowarzy warzą również Brackie - regionalne piwo oferowane przez Grupę Żywiec głównie na terenie 3 powiatów na południu Polski: bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego.
Porter bałtycki jest typowo polskim piwem. Jest droższy w produkcji niż większość jasnych piw typu lager Wymaga długiego, nawet kilkumiesięcznego leżakowania (Żywiec Porter leżakuje nawet 6 miesięcy). To również najbardziej esencjonalne piwo w naszym kraju.
Obecnie stanowi aż 70 proc. wszystkich sprzedawanych porterów w Polsce. Żywiec Porter jest również ceniony za granicą. Od wielu lat Grupa Żywiec eksportuje swoją piwną specjalność m. in. do USA, Grecji i Niemiec.
ac