Jak ważne jest drugie śniadanie?
Dla dzieci drugie śniadanie jest jak zło konieczne, bardzo często też dorośli pochłonięci przez domowe obowiązki potrafią o nim zapomnieć. Nie możemy popełniać tego błędu! Według wielu dietetyków i psychologów drugie śniadanie jest jednym z najważniejszych posiłków w ciągu dnia.
Przeciętny uczeń spędza w szkole więcej niż 5 godzin dziennie, a dodatkowo czas powrotu do domu wydłużają zajęcia pozalekcyjne czy długi dojazd. Zdarza się, że w ciągu tych godzin jedynym posiłkiem dziecka jest obiad zjedzony na szkolnej stołówce. Warto więc przed wyjściem z domu spakować dodatkowe pożywienie do szkolnego plecaka – drugie śniadanie.
5 posiłków dziennie
Wśród zaleceń dietetyków odnośnie zdrowego odżywiania króluje złota zasada – 5 posiłków dziennie co 3-4 godziny. Mimo tego, że może nam się wydawać to utartym frazesem, wprowadzenie jej w życie pomoże ustabilizować nagłe skoki glukozy, które powodują odkładanie się tłuszczu i sprawi, że unikniemy poczucia głodu w ciągu dnia. Drugie śniadanie wpisuje się w tę zasadę, jednak w dzisiejszych czasach większość dzieci odżywiają się niezdrowo i spożywają nieregularne posiłki.
Zapobiega otyłości
Dzieci już od najmłodszych lat zwracają uwagę na wygląd i wyrabiają w sobie błędne przekonanie – im mniej jedzą, tym są szczuplejsze. Błąd! To właśnie regularne spożywanie drugiego śniadania pozwala nam utrzymać optymalną wagę, pomaga również wyrobić w sobie pozytywne nawyki, które zapobiegną pojawieniu się zaburzeń żywieniowych w przyszłości.
Często wśród uczniów można zauważyć pewną tendencję: rano uczeń jest pełen wigoru i chęci do nauki, natomiast na popołudniowych lekcjach ciężko jest mu skupić uwagę. Przyczyn możemy szukać wielu, jednak jedną z nich jest właśnie brak spożywania drugiego śniadania. Ominięcie tego posiłku skutkuje brakiem koncentracji, rozdrażnieniem, spadkiem koordynacji ruchowej, ponieważ energię do działania organizm czerpie właśnie z dostarczanego mu pokarmu.
Z czego powinno składać się drugie śniadanie?
Można więc zadać sobie pytanie, jak powinno wyglądać drugie śniadanie, aby w pełni uzupełnić zapotrzebowanie na energię? Opcji jest wiele, ważne, aby składniki, z których jest zrobione były zróżnicowane i by posiłek był łatwy do spożycia. Dobrze sprawdzi się tu więc kanapka, czy małe przekąski, bogate w wapń, witaminy, białko czy węglowodany. Wapń i białko mogą dostarczyć nam produkty mleczne – przede wszystkim sery i mleko. – Wapń to ważny pierwiastek nie tylko dla kości, ale dla całego organizmu. Szczególnie dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze powinny dbać o jego prawidłowe spożycie, a to najłatwiej jest osiągać jedząc regularnie ser żółty i inne produkty mleczne – podkreśla Justyna Markowska, dietetyk współpracująca z marką Serenada. Nabiał dostarcza także witaminy D, której braki w organizmie możemy bardzo często zauważyć. Cennymi produktami są także owoce i warzywa, używane jako dodatek do kanapek czy innych dań, a także w postaci świeżo wyciśniętych soków, które z powodzeniem mogą zastępować kaloryczne, słodkie napoje.
W codziennym odżywianiu dziecka nie możemy zapominać o drugim śniadaniu, które stanowi jeden z najważniejszych elementów diety. Dzięki niemu dziecko zyskuje energię do nauki na cały dzień. Dowiedziono, że dzieci jedzące śniadanie mają oceny wyższe średnio o jeden stopień od dzieci, które pomijają ten posiłek. Dlatego też, Sylwia Ładyga, uczestniczka V edycji programu Masterchef i ambasadorka marki Serenada przygotowała przepis na energetyczną bułkę z wędliną, sałatą, twarożkiem, warzywami oraz serem Radamer. Taka propozycja przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym niejadkom i doda im energii na cały dzień pełen szkolnych wrażeń!
Składniki:
- ulubione pieczywo
- twarożek / kremowy serek – do smarowania
- świeża sałata – karbowana i lodowa
- wędlina (tutaj polędwica)
- ser Radamer Serenada
- świeże pomidory
- ogórki konserwowe
Sposób przyrządzenia:
Pieczywo smarujemy kremowym serkiem, przekładamy warzywa według uznania. Ważne, żeby były kolorowe, dzięki temu dzieciaki na pewno z chęcią spałaszują przygotowane drugie śniadanie. Dodajemy wędlinę, ser Radamer i gotowe!
Składamy i pakujemy dziecku to tornistra! Smaczne, pożywne i proste
Rada od Sylwii Ładygi: Możemy też włożyć kanapkę na chwilę do piekarnika albo opiekacza – ser fajnie się roztopi!
Sylwia Ładyga – ekspert kulinarny marki Serenada
Autorka bloga ,,Ostra na Słodko''. Blogerka z wileką pasją i ogromnym sercem do gotowania. Zdobywczyni II miejsca na Kulinarny Blog Roku 2016. Uczestniczka V poslkiej edycji napopularniejszego kulinarnego show na świecie. Autorka setek publikacji w prasie kobiecej i kulinarnej.