Sezon na szparagi ruszył
Historia szparagów sięga 4500 lat wstecz. Delektowali się nimi już starożytni Rzymianie, lecz pochodzenie tych warzyw nie jest jednoznacznie potwierdzone. Niektórzy sugerują, że szparagową ojczyzną jest Azja, gdzie w dawnych Chinach wykorzystywano te rośliny jako środek od kaszlu oraz afrodyzjak.
Fot. Pixabay/CC0
Sezon na szparagi jest dość krótki, trwa około 8-10 tygodni. Zaliczają się one do warzyw „z wyższej półki”, gdyż ich produkcja nie należy do najtańszych. Związane jest to z dość długim oczekiwaniem na pierwsze plony (około dwa lata od założenia plantacji), a zbiór młodych pędów odbywa się ręcznie: wczesnym rankiem i pod wieczór. O bogactwie tych roślin pisało wielu. Ich dobroczynny wpływ na organizm zawdzięczamy obecności dużej liczby witamin, mikroelementów, a także substancji aktywnych. Sprzyjają naszemu układowi krążenia, jednak osoby zmagające się z chorobami nerek powinny na nie uważać.
Szparagi dość niedawno zyskały swoją popularność w Polsce. Wraz z rozpoczęciem sezonu można też zakupić specjalne sprzęty do ich przyrządzania, jak choćby wysokie garnki. Białe szparagi wymagają obierania, w przeciwieństwie do zielonych. Przygotowując jedne i drugie dobrze pamiętać o oderwaniu zdrewniałych końców, które po prostu są niesmaczne. Gotowane szparagi świetnie nadają się jako dodatek do sałatek, a w roli przystawki doskonale sprawdzają się polane masłem klarowanym i posypane tartym parmezanem.
W wielu lokalach wiosną, specjalnie na tych kilka tygodni w maju i czerwcu, przygotowywane są dodatkowe dania, nie występujące w menu na stałe. – Włosi uwielbiają szparagi. Przygotowują je na nieskończoną ilość sposobów – mówi Dominika Kłos z włoskiej restauracji Fabryka Pizzy. – W naszej sieci restauracji postanowiliśmy zaproponować w tym sezonie sałatkę ze szparagami, pyszne włoskie risotto, a dla miłośników klasyki mamy też pizzę ze szparagami – dodaje.
Szparagi we włoskim stylu występują także w lasagne ze szczypiorkiem. Popularne jest również połączenie cienkich szparagów z anchois i kaparami. W Lombardii można spróbować wersji z gremolatą (drobno posiekana pietruszka, czosnek i skórka cytrynowa). Smacznym i sycącym daniem głównym na kolację dla przyjaciół, mogą być też naleśniki ziołowe ze szparagami. Na początek wiosennego dnia warto przygotować szparagową frittatę.
Kolejną propozycją są szparagi z grilla. Sprawdzą się zarówno jako samodzielne danie oraz jako dodatek do mięs. Wystarczy kilka minut aby były gotowe do spożycia. Dla urozmaicenia można je zawinąć w szynkę parmeńską lub boczek – takie połączenie na pewno zostanie zauważone na rodzinnym garden party.
Komponując sałatki ze szparagami można puścić wodze fantazji. Wiosenne smaki idealnie się uzupełniają, na przykład szparagi z truskawkami i serem mozzarella. Warto wypróbować też wersję z serem kozim i buraczkami lub z młodymi ziemniakami i sałatą. Ilość wariantów wydaje się być niezliczona, a lekka sałatka doskonale nadaje się jako przekąska do pracy.
Gotowane, pieczone, grillowane, podawane samodzielnie lub jako dodatek do głównego dnia – szparagi królują na wiosennych stołach. Krótkie to panowanie, bo już pod koniec czerwca skończy się czas ich zbiorów. Dlatego jeszcze dziś warto chwycić zielony lub biały pęczek i przygotować oryginalny posiłek dla rodziny lub znajomych.