Potrawy kuchni chińskiej na chiński Nowy Rok
Kuchnia chińska to oryginalne techniki kulinarne, aromatyczne przyprawy oraz szeroka paleta smaków. Podajemy kilka ciekawych przepisów.
Różne strefy czasowe, jak również odmienne kalendarze, stwarzają zazwyczaj problemy. Jednak pomimo kilku niewątpliwie z tym związanych utrudnień, są pewne korzyści. Jak choćby możliwość dwukrotnego świętowania nowego roku! Szykujcie się więc na kolejne fetowanie, tym razem Chińskiego Nowego Roku.
Za Wielkim Murem jest to najważniejsza uroczystość w całym roku, celebrowana właściwie przez wszystkich mieszkańców tego ponad miliardowego państwa. Jest to ruchome święto, które wypada w drugiej połowie stycznia lub pierwszej połowie lutego. Tym razem największe azjatyckie państwo wita nowy rok 8 lutego. Zgodnie z tamtejszym horoskopem, ten kolejny będzie rokiem małpy.
Od 1912 roku w Chinach obowiązuje już kalendarz gregoriański. Jednak fakt dalszego obchodzenia Świąt Nowego Roku najlepiej świadczy o przywiązaniu do tych uroczystości. A trwają one prawie dwa tygodnie. Są tak huczne, że pierwsze trzy dni są wolne od pracy.
Oczekiwanie
Kluczowy dla całych obchodów jest dzień poprzedzający nowy rok, czyli jego wigilia. W przeciwieństwie do naszego Sylwestra, Chińczycy starają się go spędzać tak, jak my święta, a więc w gronie najbliższej rodziny. To, co łączy naszego Sylwestra z wigilią nowego roku w Chinach, to obowiązkowy nocny pokaz sztucznych ogni, które przecież właśnie z Chin się wywodzą.
W pierwszy dzień Chińczycy wylegają na ulice, biorąc udział w barwnych korowodach tworzonych na kształt smoka czy w lwich tańcach. Inny ważny element chińskich uroczystości przewidziany jest na ich zakończenie. Po ponad dwóch tygodniach ogromna feta kończy się Świętem Latarni, podczas którego ulice są bogato przyozdabiane kolorowymi lampionami.
Można śmiało powiedzieć, że tym czym dla nas są święta Bożego Narodzenia, tym dla Chin jest Święto Nowego Roku. Oczywiste jest więc, że także w Chinach istnieją tradycyjne potrawy, które zawsze są spożywane w te szczególne dni. Punktem obowiązkowym każdej wigilii spędzanej w gronie najbliższych są pierożki, których wygląd powinien nam przywodzić na myśl bliskie nam kołduny. Tego dnia powszechne jest również obdarowywanie się prezentami, a najczęściej są nimi ciastka, owoce lub inne słodkości.
Chińskie smaczności
W rankingu popularności kuchni świata jedynym godnym przeciwnikiem dla kuchni chińskiej mogłaby być chyba tylko włoska. Oryginalne techniki kulinarne i aromatyczne przyprawy musiały znaleźć swoich amatorów. Zresztą szeroka paleta smaków sprawia, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
„Trzeba pamiętać, że kuchnia chińska nie jest jednorodna, w końcu jest to bardzo duży terytorialnie kraj, a jak wiadomo - czynnik geograficzny jest kluczowy dla tradycji kulinarnej. W różnych regionach dominuje wieprzowina, wołowina, drób albo owoce morza. Jednak krzywdzące byłoby sprowadzanie wszystkich chińskich dań do kurczaka w kilku smakach, ryżu i zasady korzystania z pałeczek zamiast widelca i noża. Warto poświęcić trochę czasu i dowiedzieć się czegoś nowego o tej ciekawej i różnorodnej kuchni”, mówi szef kuchni Knorr, Piotr Murawski.
„W Polsce bardzo popularne są przede wszystkim azjatyckie dania z drobiem, a ten cechuje się na przykład niższą zawartością tłuszczu. Ważne są też techniki obróbki termicznej. W kuchni chińskiej częste jest gotowanie i gotowanie na parze, smażenie krótkotrwałe w głębokim tłuszczu albo w głębokiej patelni zwanej wokiem”, dodaje żywieniowiec marki Knorr, Iwonna Niegowska.
Pierogi made in China
Sajgonki nie są jednoznacznie przypisane do kuchni chińskiej, ale azjatyckiej w ogóle - można je również spotkać pośród dań z Wietnamu czy Tajlandii. Podobne do naszych krokietów zaskakują farszem i mogą być podawane na surowo lub smażone. To doskonała forma przekąski, którą urozmaica mnogość dipów zwiększająca wariacje smakowe.
Możemy się posłużyć specjalnym ciastem albo papierem ryżowym, coraz częściej dostępnym w naszych sklepach. Farsz pozostawia nam wielką dowolność, o jego orientalny charakter zadba Fix Knorr Do potraw chińskich.
Myślimy, że pierogi to polska specjalność? Nic bardziej mylnego! W Chinach mają dziesiątki pomysłów, jak przyrządzić delikatne ciasto z różnorakim farszem. Rzadko jednak kiedy te dania kształtem przypominają nasze pierogi. Zazwyczaj przybierają formę sakiewki.
Popularne jest smażenie pierogów, zwłaszcza w charakterystyczny dla Chin sposób, czyli na głębokim tłuszczu. Chrupiąca skórka, pod którą skrywa się wyśmienity farsz, zachwyci niejednego łasucha. Jak zaszczepić w niewielkim kawałku wielką Azję? To proste, wystarczy w trakcie przyrządzania farszu sięgnąć po Fix Kurczak słodko-kwaśny:
Chińskie sakiewki
Składniki:
- pierś z kurczaka - 400 g
- Fix Kurczak słodko-kwaśny Knorr - 1 opakowanie
- Bulionetka drobiowa Knorr - 1 opakowanie
- paczka ciasta chińskiego do wontonów - 1 opakowanie
- papryczka chili - 1 szt.
- świeży imbir - 50 g
- ząbek czosnku - 1 szt.
- kolendra - 1 pęczek
- olej - 1 l
- rodzynki - 50 g
- śmietana 36% - 200 ml
Sposób przygotowania:
Kurczaka kroimy w kostkę. Przekładamy do naczynia. Dodajemy śmietanę oraz Bulionetkę drobiową Knorr, by podkreślić smak dania. Całość miksujemy.
Do farszu dodajemy rodzynki, drobno posiekaną papryczkę chili, świeży starty imbir oraz czosnek i posiekaną kolendrę.
Na arkusiki gotowego ciasta wonton nakładamy farsz. Kawałki ciasta ściskamy u nasady, formując małe sakiewki.
Sakiewki smażymy na złoty kolor na głębokim tłuszczu. Gotowe wykładamy na papierowy ręcznik, aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu.
Przygotowujemy Fix słodko-kwaśny Knorr według instrukcji na opakowaniu, który nada daniu orientalny charakter. Sakiewki serwujemy z sosem podanym w miseczce. Można też je podawać jako dodatek do rosołu.
Chińczycy w swojej szerokiej palecie smaków mają jeszcze jeden ze sposobów na przyrządzanie pierogów, który z pewnością zwróci naszą uwagę. To niezwykle popularne tam pierożki Dim Sum. Przygotowuje sie je na parze z zastosowaniem specjalnych piętrowych koszyczków wykonanych z bambusa. Zazwyczaj podstawą nadzienia są krewetki:
Chińskie pierożki Dim Sum
Składniki:
- mąka pszenna - 300 g
- cukier - 50 g
- sól - 0,5 łyżki
- woda wrząca - 200 ml
- olej roślinny - 50 ml
- mąka ziemniaczana - 2 łyżki
- mielone mięso wieprzowe - 300 g
- krewetki surowe, bez skorupek - 10 szt.
- pędy bambusa - 140 g
- kiełki fasoli sparzone - 50 g
- Fix Danie orientalne z kurczakiem Knorr - 1 opakowanie
- szczypior - 0,5 pęczka
- imbir świeży (ok. 3-4 cm) - 1 szt.
- świeża kolendra, natka - 1 pęczek
- olej sezamowy - 2 łyżki
- ostra papryczka chili kawałek- 1 szt.
Sposób przygotowania:
W misce wymieszaj mąkę pszenną z solą i cukrem. Dodaj do niej wrzącą wodę i dokładnie wymieszaj. Gdy ciasto trochę przestygnie, dokładnie wyrób je rękoma na gładką masę. Jeśli będzie za twarde, dodaj jeszcze trochę wody. Gotowe ciasto powinno być dość miękkie i elastyczne. Zarobione ciasto włóż do miski i je zafoliuj. Odstaw na co najmniej 30 minut.
Powierzchnię stolnicy posyp mąka ziemniaczaną, kawałek ciasta zroluj w rękach na małą kulkę, a następnie dokładnie rozwałkuj na bardzo cienki placek o średnicy ok. 10 cm. Każdy powstały placek delikatnie z wierzchu posmaruj olejem.
Fix Knorr wymieszaj ze 100 ml wody i odstaw na około 10 minut - wtedy masz pewność, że danie będzie miało orientalny smak.
Krewetki posiekaj nożem na bardzo drobne kawałki, posiekaj również kolendrę, szczypior i ostrą papryczkę. Imbir zetrzyj na tarce.
W dużej misce pomieszaj mięso z pędami bambusa, kiełkami, pozostałymi składnikami oraz dopraw przygotowanym wcześniej Fixem. Dopraw do smaku olejem sezamowym.
Farsz nałóż w rozwałkowane placki ciasta i, składając krawędź do krawędzi, zbieraj i ściskaj ze sobą poszczególne brzegi, aby powstały sakiewki.
Gotowe Dim Sumy ułóż w nakrytym bambusowym koszyku lub np. na sitku do mąki wyłożonym liśćmi kapusty tak, aby pierożki się nie posklejały. Całość umieść nad garnkiem z gotującą się wodą. Gotuj około 20 minut, po tym czasie sprawdź, czy pierożki są już dobre.
Orientalne zupy
Szczególnie ważne miejsce wśród chińskich specjalności zajmują zupy. Zazwyczaj są to proste wywary przyrządzane najczęściej na bazie kurczaka lub owoców morza z niezwykle wyrazistymi przyprawami.
Ponadto cytrusowe aromaty świetnie oddają ducha różnorodnej azjatyckiej kuchni. Liście limonki i trawa cytrynowa, do tego pierś z kurczaka i krewetki, mnóstwo przypraw - i mamy pierwsze danie, które zaspokoi nasz apetyt:
Chińska zupa cytrynowa
Czas przygotowania: 30 minut
Ilość porcji: 6
Składniki:
- pierś z kurczaka - 100 g
- Bulionetka drobiowa Knorr - 2 szt.
- małe krewetki baby - 100 g
- makaron ryżowy - 100 g
- woda - 0,5 l
- trawa cytrynowa - 1 szt.
- liście limonki - 2 szt.
- świeży imbir - 20 g
- papryczka chili - 1 szt.
- grzyby mun - 20 g
- sos sojowy - 20 ml
- szczypiorek - 1 pęczek
- świeża kolendra - 1 pęczek
Sposób przygotowania:
Grzyby mun i makaron ryżowy zalewamy wrzącą wodą. Zostawiamy na 5 minut.
Do 0,5 litra wody dodajemy 2 bulionetki Knorr, by wywar był doskonale doprawiony, pokrojony imbir z listkiem cytrynowym, drobno posiekaną papryczkę chili oraz trawę cytrynową. Całość gotujemy na wolnym ogniu ok. 10 minut.
Do wywaru dodajemy pokrojonego w kostkę kurczaka. Gotujemy 5 minut.
Dodajemy krewetki oraz grzyby i makaron. Dodajemy posiekany w słupki szczypiorek, kolendrę oraz sos sojowy.
Częstymi gośćmi w azjatyckich zupach są grzyby mun. Nie wiadomo, czy Chińczycy je tak uwielbiają ze względu na ich smak, czy z powodu wiary w ich specjalne właściwości. Faktem jest, że każdy, kto chce zakosztować prawdziwej chińskiej kuchni, musi ich prędzej czy później spróbować. Na przykład w pożywnej zupie ostro-kwaśnej z polędwicą przygotowanej na bulionie:
Zupa ostro-kwaśna z polędwicą
Składniki:
- polędwica wieprzowa surowa - 120 g
- Rosół z kury Knorr - 2 szt.
- grzyby mun - 4 szt.
- jajko - 1 szt.
- sos sojowy - 2 łyżki
- biały ocet winny - 1 łyżka
- wódka - 1 łyżka
- mąka kukurydziana - 2 łyżki
- szczypiorek - 2 łyżki
- woda - 1 l
Sposób przygotowania:
Grzyby namocz według przepisu na opakowaniu, a następnie pokrój kapelusze na ćwiartki.
Mięso pokrój na małe i cienkie paseczki, a jajko roztrzep.
Do esencjonalnego wywaru przygotowanego z bulionem Knorr wrzuć mięso oraz grzyby. Gotuj przez 2 minuty i dodaj wódkę, ocet i sos sojowy. Gotuj kolejne 2 minuty.
Mąkę rozetrzyj z niewielką ilością wody i dodaj do zupy.
Jajko wlej do zupy cienkim strumykiem i mieszaj, aż się zetnie i podzieli na włókna. Zupę podawaj posypaną szczypiorkiem.
Ryż i makaron po chińsku
Skoro już tak bardzo kuchnia chińska kojarzy nam się z ryżem, to może spróbujmy go w nowej odsłonie. Zamiast w formie sypkich ziaren, skorzystajmy z wyrabianego z niego makaronu. Delikatny, sprawdzi się w towarzystwie kurczaka, a całe danie zachwyci azjatyckim aromatem dzięki Fix Danie orientalne z kurczakiem Knorr:
Kurczak z makaronem ryżowym
Składniki:
- pierś z kurczaka - 500 g
- Fix Danie orientalne z kurczakiem Knorr - 1 opak.
- woda lub bulion - 350 ml
- mrożona orientalna mieszanka warzyw - 250 g
- makaron ryżowy - 80 g
- sos sojowy - 2 łyżki
- olej - 1 łyżka
Sposób przygotowania:
Pokrój kurczaka na kawałki i podsmaż na rozgrzanym oleju. Makaron gotuj.
Dodaj rozmrożoną mieszankę warzyw.
Fix Knorr wymieszaj z wodą lub bulionem i wlej na patelnię, by danie miało prawdziwie orientalny charakter.
Wszystko gotuj 8 minut, aż sos lekko zgęstnieje, a mięso będzie miękkie. Na końcu dopraw sosem sojowym. Podawaj z ugotowanym makaronem.
To świetny pomysł na danie - z kurczakiem i fasolką stworzy pyszną i aromatyczną kompozycję.