Dlaczego warto jeść soję?
Soja należy do rodziny roślin strączkowych podobnie jak fasola i soczewica. Była spożywana jeszcze na długo przed narodzinami Chrystusa i mimo upływu kilku tysięcy lat, wciąż jest obecna na stołach, nie tylko w Azji, ale również w Europie i Ameryce.
Fot. Sante
Nasiona soi są źródłem białka roślinnego wyróżniającego się wysoką wartością wskaźnika jakości - PDCAAS oraz mniejszą od białka zwierzęcego zawartością aminokwasów siarkowych. Dzięki temu spożywając soję zapobiegamy nadmiernej utracie wapnia przez nasz organizm. Dlatego białko roślinne może z powodzeniem zastępować w codziennej diecie białko mleka krowiego. Oczywiście nie zalecana jest całkowita rezygnacja z produktów zwierzęcych, ale odpowiednie zbilansowanie diety.
Soja zawiera błonnik pokarmowy, na temat którego napisano już bardzo dużo. Błonnik wspomaga procesy fizjologiczne, a w szczególności funkcjonowanie układu pokarmowego. Dzięki temu błonnik pokarmowy jest zawsze mile widzianym gościem naszego organizmu, którego możemy częściej gościć dzięki spożywaniu m.in. soi. Błonnikowi towarzyszą witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, takie jak: potas, żelazo, wapń, magnez czy fosfor. Takiej dawki witamin, minerałów nie należy sobie odmawiać, a jeśli dodamy jeszcze obecność wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, wówczas mamy już prawdziwe bogactwo zdrowia, jakim obdarowuje nas soja. W tym miejscu należałoby dodać, że białko sojowe ma dużo korzystniejszy stosunek nienasyconych tłuszczów do nasyconych, co przekłada się na obniżenie poziomu cholesterolu.
Korzystny wpływ soi na obniżenie cholesterolu podkreśla uznawany za światowego eksperta w dziedzinie produktów sojowych - profesor Mark Messina (Uniwersytet Loma Linda w USA) oraz współwłaściciel firmy Nutrition Matters Inc., która zajmuje się doradztwem żywieniowym. Zdaniem prof. Messiny obniżenie złego cholesterolu jest możliwe dzięki proteinom zawartym w ziarnach soi. Korzystny wpływ na obniżenie stężenia złego cholesterolu to nie jedyny pozytywny aspekt, jaki zdaniem profesora wynika ze spożywania soi. Spożywanie tej rośliny w jakiejkolwiek formie może się przyczynić także do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca, w tym choroby wieńcowej. Trudno więc nie doceniać pozytywnego wpływu na organizm jaki jest dziełem produktów sojowych.