Jak wybrać krzesło?
Krzesło, pozornie mały, drugorzędny mebel, jest tak samo ważne jak reszta wyposażenia wnętrz. Jego wybór musi być dobrze przemyślany, ma bowiem wpływ na komfort pracy lub wypoczynku, na nasze samopoczucie.
Fot. jardex.compol.pl
Zanim zapłacisz za komplet krzeseł, przetestuj je. Posiedź chwilę, mocno opieraj się i odchylaj - krzesło musi być stabilne i wygodne. Zastanów się, czy nie będziesz mieć problemu z czyszczeniem tapicerki. Pamiętaj też, że krzesła muszą harmonizować z resztą mebli, zwłaszcza ze stołem lub biurkiem. Do całości pomieszczenia powinna pasować nie tylko kolorystyka, ale także ogólny kształt i styl mebla.
Psychologowie twierdzą, że konstrukcja krzesła, na którym siedzimy, ma duży wpływ na nastrój i zachowanie. O ile szezląg sprzyja refleksjom i marzeniom, wysokie krzesło z twardym oparciem (niczym tron), sprzyja podejmowaniu decyzji i prowadzeniu ważnych rozmów.
Do pracy i nauki
Wybieraj krzesła obrotowe, na stabilnej podstawie, z kółeczkami i podnośnikiem do regulacji wysokości siedziska krzesła. Rodzaj kółek powinien być dostosowany do typu podłogi. Jeśli krzesło ma stać na podłożu drewnianym lub ceramicznym - wybierz rolki miękkie, jeżeli na wykładzinie dywanowe - rolki twarde.
Dopasuj krzesło do własnej budowy ciała. Przy masywnej sylwetce i pokaźnym wzroście, potrzebujesz krzesła z obszernym siedziskiem i wysokim oparciem. Dobre oparcie powinno wspierać plecy przynajmniej do wysokości łopatek. Jego wypukła część na wysokości lędźwi powinna zapewnić wparcie lędźwiowej części kręgosłupa. Kąt odchylenia oparcia powinien być dostosowany do aktualnie wykonywanej pracy.
Krzesła do jadalni
Pamiętajmy o zasadzie: najpierw kupujemy stół, a później dobieramy krzesła. Stół powinien siedzącemu na krześle sięgać do styku żeber. Oparcie krzesła ma być na tyle wysokie, aby pozwolić na swobodne oparcie pleców. Siedzisko ? mimo miękkości - nie może zapadać się.
Materiał, z jakiego wykonane jest krzesło, niech zależy od tego, czy jadalnia jest niezależnym pomieszczeniem nastawionym na styl salonowy czy raczej z braku wolnej powierzchni, stół i krzesła są w kuchni. Przy tym drugim wariancie, liczą się mocne, odporne na zabrudzenia materiały. Nieraz przyjdzie je czyścić.
Jasne, jednolite drewno w kuchni szybciej ulegnie zniszczeniu pod wpływem wilgoci, ciepła, plam i zadrapań. Samodzielna jadalnia, znacznie zwiększa możliwości aranżacyjne. W takim wnętrzu możemy pozwolić sobie na drewniane, stylowe krzesła z pięknym atłasowym obiciem.
W pokojach młodzieżowych popularne są krzesła bez tapicerki, lekkie, z kolorowego tworzywa. Zwolennicy nowoczesności chętnie wybierają imitacje szkła ? krzesła przezroczyste, z dobrej jakości tworzywa. Wnoszą one do wnętrza lekkość i świeżość. Na tarasie lub w ogrodzie świetnie sprawdzają się krzesła i fotele z wikliny - lekkie i ekologiczne. Do wyboru mamy jeszcze metalowe i plastikowe krzesła, proste w formie lub bardziej ozdobne, niemal artystycznie wykonane.
hk