Jak wybrać odkurzacz?
Kiedyś trudno było kupić dobry odkurzacz. Dziś ilość i różnorodność modeli jest tak wielka, że zakup nadal nie jest sprawą prostą. By wybrać trafnie, trzeba ustalić najważniejsze kryteria, precyzując przy tym swoje potrzeby i możliwości finansowe.
W naszych mieszkaniach może gromadzić się nawet 5 razy więcej kurzu niż na zewnątrz, a kurz jest pożywką dla roztoczy, powodujących m.in. alergię. Mogą w nim również zalegać niebezpieczne dla zdrowia zarodniki grzybów. W sprzątaniu ważne jest nie tylko to, by kurz zniknął z danej powierzchni, ale i nie unosił się w powietrzu. Często, niestety, tak bywa, że to, z czym walczymy, przemieszcza się i szkodzi zdrowiu.
Ogólnie odkurzacze można podzielić na dwa rodzaje:
- do sprzątania na sucho (workowe lub bezworkowe)
- do sprzątania na mokro (piorące i parowe).
Workowe - mają wymienny, papierowy worek na kurz albo worek tekstylny wielokrotnego użytku. To jedne z tańszych odkurzaczy. Niestety, ciągle trzeba dokupować worki, co oznacza regularne wydatki.
Bezworkowe ? kurz i śmieci wciągane są do pojemnika, ale ten trzeba co jakiś czas opróżniać i myć.
Piorące ? można nimi sprzątać na sucho, jak również na mokro, czyszcząc podłogi, wykładziny, dywany, tapicerkę. Niektóre (parowe) czyszczą nawet urządzenia sanitarne. To dobre, ale cięższe i droższe sprzęty.
Na co zwrócić uwagę?
Siłę ssania i moc ? to od nich zależy szybkość i skuteczność urządzenia.
Pojemność worka lub pojemnika ? wpływa na częstotliwość opróżniania. Im rzadziej, tym wygodniej ? tyle że długo przetrzymywany kurz wytwarza nieprzyjemny zapach. Dobrze jest, jeśli go niwelują worki z filtrem węglowym.
Długość kabla ? najkorzystniej, gdyby miał co najmniej 4 m, bo wtedy nie trzeba co chwilę zmieniać gniazdka. Wygodny jest też przewód automatycznie zwijany.
Rodzaj filtra ? od niego zależy, ile pyłków i mikrobów przedostaje się z powrotem do powietrza. Najskuteczniejsze są filtry HEPA z symbolami od H10 do H13. Filtr H10 zatrzymuje 85 proc. cząsteczek kurzu, H13 ? aż 99,95 proc.
Można też kupić odkurzacze z filtrami wodnymi. Alergicy powinni zwracać uwagę na urządzenia z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Głośność pracy ? najlepiej, by nie była większa niż 70-74 dB (wiele jest jednak odkurzaczy na poziomie 80 decybeli). Im pracuje ciszej, tym lepiej dla uszu.
Liczbę i rodzaj końcówek ? różne szczotki są przydatne, o ile ktoś zadaje sobie trud zmieniania ich i przywiązuje wagę do dokładnego sprzątania wszelkich zakątków.
Inne szczegóły ? warto zwrócić uwagę na panel sterowania, np. zwiększający siłę ssania. Przydatna jest też kontrolka informująca o potrzebie oczyszczenia pojemnika, wymianie worka lub filtra.
Poszukując odkurzacza, możemy spotkać się też z określeniami dwóch typów: upright i canister.
Upright to jeden pionowy przyrząd, posiadający jedynie krótką rurę i przystosowane do niej końcówki do odkurzania powierzchni trudniej dostępnych. Zalety: to urządzenie lekkie, oszczędzające siły i kręgosłup.
Canister składa się z małego pojemnika oraz dłuższej rury, zakończonej szczotką. Zalety: skuteczne, bo z dużą siłą ssącą, ale cięższe, choć cichsze od wyżej wymienionych.
W odkurzaczu bardzo ważny jest filtr, który może być jednorazowy (trzeba często wymieniać) lub wielokrotnego użytku (ten trzeba myć). Coraz większą popularność zdobywają filtry typu HEPA skonstruowane z włókna szklanego i żywicy, a także filtry klasy S, gdzie są specjalne włókna z kilkoma warstwami bibuły z ładunkami elektrostatycznymi. Oba rodzaje można uznać za skuteczne.
hk