Jak wybrać biurko?
Biurko jest zazwyczaj tym meblem, który towarzyszy nam przez długie lata. A czasem bywa przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Dla przedstawicieli niektórych zawodów jest wizytówkę w kontaktach z partnerami biznesowymi. Warto w związku z tym starannie przemyśleć jego wybór, a nawet wykonać wymarzony model na zamówienie.
www.wirchomski.pl
Dobrej jakości, eleganckie biurko z powodzeniem ma szansę stać się jednym ze sprzętów, które stanowić będą element dziedzictwa rodzinnego.
- Aby tak było powinniśmy pomyśleć raczej o klasycznej stylistyce, która zdecydowanie mniej jest wrażliwa na chwilowe mody i trendy. Dobrze zaprojektowany mebel umiejętnie „odnajdzie” się w stylizowanych na stare, ale i współczesnych wnętrzach – podkreśla Krzysztof Wirchomski, właściciel manufaktury produkującej meble na zamówienie.
Z jednej strony biurko pokazuje jaka estetyka jest nam bliska, z drugiej zaś ma do spełnienia nie tylko funkcje reprezentacyjne, ale również użytkowe. Dlatego powinno być ono wyposażone w szuflady, półki, przegródki na dokumenty, a nawet wymyślne schowki. Naturalnym materiałem do wykonania biurka jest niewątpliwie drewno - tworzywo bardzo plastyczne, ciepłe w dotyku i charakteryzujące się szerokimi możliwościami dekoracyjnymi. Drewno dobrze czuje się w towarzystwie naturalnej skóry, stali i mrożonego szkła, które też mogą stać się elementem architektury lub wykończenia mebla.
Biurko stylowe, ale uniwersalne
Przy wyborze konkretnego stylu mebla należy ostrożnie podchodzić do ilości zdobień, okuć czy intarsji. Lepiej postawić na ciekawą formę biurka i oryginalny fornir, które nie znudzą się właścicielowi.
- Bardzo dostojnie prezentują się biurka wykonane w stylu klasycystycznym, art deco czy biedermaier. Charakter tych kierunków w sztuce pokazuje, że nie trzeba wielu dekoracji, żeby dekorować, a minimalizm potrafi być bardzo wymowny – zauważa Krzysztof Wirchomski. Prawdziwą ozdobą gabinetu potrafi być nie tylko linia biurka, ale również zastosowany do jego wykończenia fornir.
Praktycznym wyposażeniem klasycznego biurka będą elegancki przycisk do dokumentów, kałamarz czy nożyk do otwierania listów.
Nie tylko dla mężczyzn
Stereotypowo biurko kojarzone jest z męskim światem. Tymczasem powstaje bardzo wiele unikalnych wzorów biurek o wyraźnie kobiecej sylwetce. Częściej są to meble gięte utrzymane w typie Ludwika Filipa niż masywne biurka biedermaierowskie. Uwaga ta dotyczy również typowo damskiej wersji biurka, czyli toaletki. Wyznacza ona w sypialni kobiecą enklawę, w której panie mogą bez skrępowania oddać się swoim małym przyjemnościom, pielęgnacji twarzy i przygotowaniu makijażu. Dobra toaletka powinna być stylowa.
- Starajmy się unikać mebli eklektycznych, tak popularnych na początku lat 90-tych. Możemy wybierać między oryginalnym, starym meblem, a jego współczesnymi kopiami. W tym drugim przypadku należy znaleźć manufakturę, która ma przygotowanie merytoryczne i rzemieślnicze do jego wykonania – mówi Krzysztof Wirchomski, właściciel marki Wirchomski.
Na stylowej konsoli nie powinno zabraknąć eleganckich, szykownych akcesoriów. Coraz modniejsze są stare (lub stylizowane na stare) flakony na perfumy wykonane z grubego szkła i wyposażone w charakterystyczną pompkę. Na toaletce dostojnie prezentować się będzie również welurowa szkatułka na biżuterię.