Tradycje popielcowe
Środa Popielcowa, zwana też krócej - Popielcem, w kalendarzu chrześcijańskim rozpoczyna czas postu. To dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (a 40-dniowy okres postu bez liczenia niedziel) przed Wielkanocą. Kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, a ze stołów znikają rarytasy.
Fot SEKO S.A. - przedsiębiorstwo przetwórstwa rybnego
W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do trzech. Dawniej ludzie przed wielkim postem pozbywali się wszelkich zapasów ze spiżarni. Słoninę i smalec starano się zużyć już w Tłusty Czwartek, a nowa była dopiero, kiedy ubijano wieprza na Wielkanoc. Choć czasy się zmieniły, tradycja ograniczenia kulinarnego w Popielec jest w większości polskich domów szanowana, co zresztą sprzyja zdrowiu i figurze.
Pokarmem polecanym na ten dzień są ryby, produkty mączne i warzywne.
Dorsz po grecku
1 kg filetów z dorsza
mąka, jajka i bułka tarta do panierowania
koncentrat pomidorowy - 200 g
- 4 marchewki
- 2 pietruszki
- mały seler
- 3 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 3 liście laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
- pieprz i sól
- olej rzepakowy
Warzywa i czosnek obrać, zetrzeć na tarce - grube oczka. Pokroić cebulę. Podsmażyć na oleju, dodać warzywa, sól, pieprz z kolendrą, liście laurowe i ziele angielskie. Dusić aż warzywa puszczą sok. Potem dodać koncentrat pomidorowy wymieszany z wodą. Dusić jeszcze do miękkości, uzupełniając odparowaną wodę. Doprawić.
Rybę (świeżą lub rozmrożoną) podzielić na mniejsze kawałki, panierować i smażyć.
W naczyniu układać warstwami rybę i warzywa. Można podać na zimno i na ciepło.