Sposób konserwowania i czyszczenia podłogi
Konserwacja i czyszczenie zależy wykończenia podłogi: lakierowana, olejowana, czy woskowana? Druga rzecz to sposób, w jaki chcemy usunąć plamę: domowymi metodami, czy profesjonalnymi środkami chemicznymi? Trzeba się też zastanowić jak utrzymać efekt.
Czyszczenie parkietu lakierowanego
Parkiety lakierowane należy czyścić środkami o neutralnym PH, przeznaczonymi do podłóg wrażliwych - zdradza ekspert firmy Kopp, Katarzyna Wątor - Podstawową czynnością, od której powinniśmy zacząć pielęgnację podłogi lakierowanej jest jednak dokładne odkurzenie lub pozamiatanie wszelkich stałych zanieczyszczeń czy piasku. Dopiero później możemy umyć podłogę łagodnym detergentem. Nałożona nań dodatkowo powłoka polimerowa stworzy trwałą warstwę ochronną naszego lakieru. Idealnie sprawdzi się w tym przypadku preparat Kopp 30.
Parkiet olejowany
Mydło do gruntownego czyszczenia, przeznaczone jest specjalnie do podłóg pokrytych olejem naturalnym. Dzięki właściwościom zmiękczającym wodę znakomicie usuwa brud z powierzchni podłóg olejowanych, utrudniając przyczepność zarówno kurzowi, jak i drobinkom materiałowym. Pamiętajmy, że każdy środek powinien być nakładany w niewielkich ilościach. Niedopuszczalne jest doprowadzanie do powstawania kałuż.
Podłogi woskowane
Wystarczy, że środek do czyszczenia i renowacji naniesiemy na miękką szmatką lub płaskim mopem cztery razy w roku. Najlepiej zrobić to na noc, kiedy wiemy już, że nikt po naszej odświeżonej podłodze nie będzie chodził. Miejsce, w którym była plama można wypolerować maszynowo lub miękką szmatką. Satynowomatowa, wodoodporna warstwa zabezpieczy parkiet przez cały rok i nie będziemy musieli martwić się, że świąteczna zabawa zagrozi naszej posadzce i pozbawi ją naturalnego piękna.
Poza usunięciem trudnych plam, taki środek potrafi również zakonserwować woskowaną podłogę, uzupełniając ubytki w warstwie wosku i przywracając połysk.
Środki profesjonalne a metody domowe
Co wybrać? Benzynę ekstrakcyjną czy profesjonalne produkty do pielęgnacji? Obie metody znajdują zapewne swoich zwolenników. O ile domowe środki wyczyszczą plamy, które powstały przed chwilą i nie zdążyły wniknąć w strukturę podłogi, o tyle specjalistyczne preparaty do podłóg drewnianych pomogą usunąć zabrudzenia zaschnięte i trwałe. Zabezpieczą także podłogę przed kolejnymi zabrudzeniami. Nie odsuwajmy zupełnie od prac pielęgnacyjnych domowego „pogotowia ratunkowego”. Szminkę usuniemy alkoholem, krew – zimną wodą, czekolada, tłuszcz, pasta do butów zejdzie pod wpływem spirytusu salicylowego, a plamy po herbacie, kawie, winie, czy mleku wyczyścimy zwykłym szarym mydłem. Perfekcyjna pani domu byłaby z nas dumna!
Jak zachować efekt
Jesteśmy w stanie zabezpieczyć każdą podłogę przed barszczem czerwonym z uszkami. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednie preparaty i uważnie przeczytać instrukcję. Szeroka gama olejów, lakierów, woskowych past lub mydeł nie pozostawia nas – wielbicieli naturalnego piękna – bez odpowiedzi. Możemy je potraktować w kategorii prezentu dla naszej podłogi. Prezentu, który sprawi, że parkiet przez lata nie straci swojego blasku i stanie się podstawowym elementem, wprowadzającym świąteczny nastrój do domu.