Rogale świętomarcińskie w Lidlu
Świętomarciński rogal to delikatne półfrancuskie ciasto oraz nadzienie z białego maku i bakalii.
Rogal świętomarciński to oryginalny produkt z Wielkopolski, gdzie już od ponad 100 lat wypieka się go tradycyjnie z okazji przypadającego na 11 listopada dnia Św. Marcina.
Historia zrodziła się w 1891 roku, kiedy to proboszcz parafii Św. Marcina w Poznaniu (wówczas w zaborze pruskim) zaapelował do wiernych, by podobnie jak ich patron, zrobili coś dla biednych. Jak głosi bowiem legenda święty Marcin (wtedy rycerz, a później biskup Tour w Galii czy obecnej Francji), jadąc na białym koniu, zgubił podkowę, którą podniósł miejscowy cukiernik i wzorując się jej kształtem, uformował ciasto z migdałami, a po upieczeniu rozdał je potrzebującym.
Podobnie też uczynił cukiernik, który był obecny na mszy w parafii św. Marcina w 1891 r. Namówił swego szefa, by upiec rogale, które następnie były kupowane przez bogatych mieszkańców Poznania i przekazywane za darmo biednym.
Rogale świętomarcińskie są na unijnej liście „Chronione Oznaczenie Geograficzne”. Oznacza to, że ich skład, a także miejsce wytwarzania jest ściśle określone. Muszą być wypiekane w Poznaniu, a np. w Warszawie.
Cukiernia, która dostarcza je dla sieci Lidl rogale, posiada świadectwo jakości handlowej uprawniające do posługiwania się europejską marką produktu regionalnego.
Rogale Świętomarcińskie kosztują w Lidlu 4,99 za sztukę (200 g).