Jak wybrać kosiarkę do ogrodu?
To czy trawnik będzie piękny, gęsty i zdrowy, zależy od wielu czynników, nie tylko od doboru i jakości nasion, nawożenia, podlewania, ale również od prawidłowego koszenia.
Fot. Honda
Jak mówi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu z firmy Zielony Salon, inspektor nadzoru terenów zieleni, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prawidłowe koszenie trawnika rekreacyjnego polega na przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest systematyczność. Poprzez regularne koszenie nie dopuszczamy do zakwitania, a w konsekwencji - do zamierania źdźbeł trawy, skutkującego przerzedzeniem darni.
- Na początku wiosny kosimy darń rzadziej, następnie do początku sierpnia - raz raz na tydzień a nawet częściej, zależnie od warunków atmosferycznych i dostarczonej wilgoci a co za tym idzie tempa wzrostu trawy – radzi Lidia Tokarska. – Drugą zasadą jest ścinanie 1/3 wysokości trawy czyli niedopuszczanie do jej przerostu. Pamiętajmy jednak, że darń przycięta zbyt nisko słabnie i zaczyna chorować. Trzecią zasadą prawidłowego koszenia jest stosowanie ostrych noży o wysokim standardzie wykonania, które zapewnią jak najlepszą jakość cięcia. Korzystnym dla rozkrzewiania się i odmładzania trawy są podwójne noże umożliwiające precyzję koszenia. Istotnym rozwiązaniem jest możliwość regulowania wysokości koszenia, pozwalająca na dostosowanie wysokości darni do wymogów pory roku.
Ważnym krokiem do zapewnienia prawidłowej kondycji powierzchni trawiastych jest właściwy dobór kosiarki. Powinien być zaplanowany i przemyślany, by sprzęt spełniał nasze konkretne potrzeby i służył nam przez wiele lat.
- Przy zakupie urządzenia do koszenia trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość powierzchni trawnika i rodzaj terenu czyli ewentualne nachylenia, zagłębienia i zakamarki – mówi Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment, dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce. - Od tego bowiem zależy czy powinniśmy zastosować kosę, kosiarkę elektryczną lub spalinową, czy też większą maszynę jak traktorek ogrodowy. W tym kontekście ważna jest również moc silnika i szerokość koszenia. Warto także spojrzeć na swój ogród kompleksowo i określić rodzaj zabiegów, jakie planujemy wykonywać oraz czas, który możemy im poświęcać. Najbardziej nowoczesny sprzęt jest tak zaprojektowany, by mógł służyć nie tylko do koszenia, ale również do aeracji, mulczowania czy zbierania liści.
Kryteria doboru urządzenia do koszenia – vademecum Honda
Powierzchnia trawnika
To pierwszy element, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Małe powierzchnie można kosić kosiarką bez napędu. W przypadku kosiarki elektrycznej trzeba koniecznie wziąć pod uwagę długość kabla i dostęp do źródła zasilania. Większe powierzchnie, powyżej 400 mkw, zdecydowanie wygodniej jest kosić kosiarką samobieżną, a powyżej 1500 mkw warto wziąć pod uwagę wybór traktorka ogrodniczego. Jeśli powierzchnia trawiasta nie jest równa - ma różne stopnie nachylenia czy wgłębienia oraz zakamarki, miejsca trudno dostępne dla większej maszyny, to w takich miejscach najwygodniej jest użyć kosę.
Szerokość koszenia kosiarki
Szerokość koszenia należy rozpatrywać pod kątem wielkości powierzchni i czasu - im większa szerokość, tym krótszy czas koszenia. Kosząc trawnik o powierzchni 1 000m2 kosiarką o szerokości cięcia 41 cm pokonujemy trasę o długości minimum 2,5 km, a przy użyciu kosiarki o szerokości 53 cm trasa skróci się nawet do 1,9 km. Traktorkiem o szerokości koszenia 92 cm pokonamy trasę ok. 1 km. Jest to duże udogodnienie oraz oszczędność czasu i energii.
Jakość cięcia
Jakość cięcia wpływa na kondycję koszonej trawy, warto zatem przyjrzeć się systemowi noży, w jaki wyposażona jest kosiarka. Dobrym rozwiązaniem może być system podwójnych noży - dwa noże zapewniają częstsze ścinanie trawy i cięcie trawy na mniejsze kawałki. Prowadzący nóż górny wykonuje cięcie podstawowe, a nóż dolny tnie pokos na mniejsze kawałki. Krążący następnie pokos wewnątrz korpusu ulega dalszemu rozdrobnieniu.
Sposób pielęgnacji trawy - mulczowanie
Przy wyborze kosiarki spalinowej warto także zastanowić się nad sposobem, w jaki pielęgnujemy lub będziemy pielęgnować trawnik: czy chcemy zbierać całą ściętą trawę i zutylizować ją na kompostowniku i jak duży jest nasz kompostownik, czy wolimy regulować ilość trawy pozostawionych na terenie trawnika.
Silnik
Moc, typ i jakość silnika rzutują przede wszystkim na wydajność urządzenia, ale także niezawodność maszyny. Warto zatem sprawdzić wartość jego mocy nominalnej, jeśli potrzebujemy maszyny efektywnej. Typ i marka zaś określają przede wszystkim jakość pracy, stopień bezawaryjności i bezpieczeństwo dla użytkownika oraz otoczenia.
Zbiornik na paliwo
W przypadku kosiarek spalinowych, wielkość pojemnika na paliwo decyduje o czasie pracy, a w konsekwencji o wygodzie użytkownika – im zbiornik jest większy, tym dłuższy jest czas koszenia bez przerw koniecznych na uzupełnienie paliwa. Warto także zwrócić uwagę na umiejscowienie zbiornika – jeśli jest z dala od silnika, to zwiększa się bezpieczeństwo użytkownika, ponieważ paliwo nie nagrzewa się, ani nie traci na jakości.
Warto też sprawdzić dodatkowe funkcje (aeracja, wertykulacja czy zbieranie liści oraz odśnieżanie), rodzaj napędu kosiarki (wpływa na jakość pracy oraz łatwość i bezpieczeństwo użytkowania) czy kosz lub jego brak oraz obudowę, blokady bezpieczeństwa i koła – ważne, by nie niszczyły nie niszczące darni.