Pomysł na przekąski
Małe dania wielkiej wagi – tak mawia się o nich nie bez powodu. Przekąski i przystawki to kęs przyjemności, który ma kusić, lekko pożywić i uwodzić widokiem. Nie konkurują z konkretnymi daniami, bo to inna kategoria. Są idealne na bankiety. Łatwo je zrobić nawet bez doświadczenia kucharskiego.
aka jest różnica pomiędzy przekąskami a przystawkami? Przekąski są posiłkami w niewielkich porcjach „na ząb”, stanowiącymi samodzielny posiłek. Serwuje się je zwykle na imprezach, stanowią np. dodatek do alkoholu. Przystawki też mają małe rozmiary, w przeciwieństwie do przekąsek są dodatkiem podawanym przed daniem głównym. Mają zaostrzyć apetyt, a nie sycić. Jedne i drugie bywają serwowane na ciepło lub na zimno. Przekąski goszczą częściej podczas szwedzkiego bufetu i jedzone są nawet na stojąco.
Przykłady przekąsek
Najpopularniejsze i w sam raz na sylwestrowe spotkanie są koreczki - wystarczy nadziać na szpadkę kawałek żółtego sera, szynki, ogórka, papryki, oliwki i gotowe. Proste w wykonaniu będą tez mini kanapki z masełkiem na krążku z „plastra” bagietki lub cząstce ciemnej kromeczki) – dodatki: wędlina lub łosoś, ser żółty lub twarożek smakowy, mini pomidorki, kiełki. Inne opcje: faszerowane warzywa, nadziewane pieczarki lub jajka, warzywa z dipami, deski serów, paszteciki, mini pizzerinki lub tarty, a także babeczki. Ważne jest ich udekorowania, idealne do tego są jadalne rośliny i inne elementy: sałata, szczypiorek, jarmuż, natka pietruszki, oliwki.
Sposób podania
Zależnie od rodzaju, te drobne pyszności podaje się na półmisku, dużym płaskim talerzu, tacy wyścielonej jednorazowa serwetą itd. Obok należy umieścić serwetki, pojemnik na zużyte elementy (np. szpadki lub resztki posiłku), napoje (i ewentualnie rurki), szklanki. Należy zadbać, by były one tak usytuowane, żeby nie strącać ich i nie rozlewać, nie powodować też innych szkód. Ktoś z gospodarzy powinien co jakiś czas zerka na stan zawartości i porządku.