Budownictwo energooszczędne – nowy trend
Od kilku lat coraz więcej mówi się o zastosowaniu w projektach budowlanych energooszczędnych rozwiązań. Niskie koszty eksploatacyjne, odczuwalne zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz walory zdrowotne to argumenty, które przekonują do innowacyjnych rozwiązań i technologii.
Wełna mineralna używana do izolacji budynku. Fot. Knauf
Coraz więcej firm budowlanych stara się upowszechniać myślenie, że energooszczędne rozwiązania budowlane to przyszłościowa inwestycja, generująca wymierne korzyści dla inwestora.
- Stopniowo odchodzi się od tradycyjnych materiałów budowlanych na rzecz nowatorskich rozwiązań i technologii, które sprawiają, że użytkowanie gotowych obiektów jest przyjazne, zarówno dla użytkowników, jak i środowiska. Innowacyjność w połączeniu z proekologicznym nastawieniem przekłada się na wyjątkowo interesujące i opłacalne dla inwestora propozycje projektów budowlanych - mówi Anna Deneka z firmy Knauf Insulation.
Najlepszym sposobem wprowadzenia znaczących, pozytywnych zmian we współczesnym budownictwie jest upowszechnianie wśród prywatnych inwestorów rozwiązań, o których w światowej branży budowlanej mówi się już od kilku lat.
- Innowacyjne materiały, powstałe z naturalnych i odnawialnych surowców, są rozwiązaniem, które wpisuje się na stałe w idee budownictwa energooszczędnego - dodaje ekspert z firmy Knauf Insulation. - To z pewnością nie jednosezonowy trend lecz trwała zmiana obowiązujących standardów. Inwestorzy na całym świecie świadomi są już dzisiaj idących za tym korzyści.
O budownictwie energooszczędnym będzie mowa w niedzielę na konferencji „Energooszczędne budynki – wyzwanie czy konieczność”, która odbędzie się w ramach Podkarpackich Targi Budownictwa w Rzeszowie.