Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?
Polacy coraz częściej stawiają na nowoczesne materiały do ocieplania domu. Lawinowo rośnie sprzedaż styropianów grafitowych. Co je wyróżnia na tle innych materiałów do termoizolacji i co decyduje o ich popularności?
Styropiany grafitowe mają nawet o 30% lepszy współczynnik przenikania ciepła od popularnych, białych płyt EPS. Dzięki temu skutecznie chronią budynki przed utratą ciepła, poprawiają ich estetykę i sprawiają, że inwestycja w termoizolację jest naprawdę racjonalna z punktu widzenia ekonomicznego. Jest to prawdziwy wybór dla smart shoperów - ludzi kupujących z głową.
Niska lambda, więcej korzyści
Jednym z istotnych czynników wpływających na wartość domu, jest jego wygląd zewnętrzny. Przy obecnych wymaganiach prawnych termoizolacja z tradycyjnego, białego styropianu o współczynniku λ czyli lambda = 0,040 lub 0,045 [W/mK] będzie bardzo gruba. Ogranicza to swobodę projektowania i ma negatywny wpływ na wygląd budynku. Zbyt grubą termoizolację fasady trudno w estetyczny sposób zlicować z fundamentami. Zbyt gruba termoizolacja fasady rodzi również efekt „okien strzelniczych” (bardzo głębokie wnęki na stolarkę) oraz ogranicza dostęp światła słonecznego do wnętrza. Z tego powodu, coraz większą popularność zyskują materiały termoizolacyjne do ocieplania domu o niskich współczynnikach λ.
Oszczędzanie zależy od kosztów jakie poniesiemy na energię oraz od kosztu wykonania termoizolacji. Im lepszy - niższy współczynnik przewodzenia ciepła λ, tym wyższa cena materiału izolacyjnego. Większość materiałów izolacyjnych o niskich współczynnikach λ jest tak droga, że nawet wieloletnie oszczędności na rachunkach za energię nie są w stanie zrekompensować ich kosztu.
Cena cenie nierówna
Ze względu na bardzo korzystną cenę, najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym do ocieplania domu jest biały styropian. Jednak spełnienie obecnych wymagań prawnych odnośnie termoizolacyjności sprawia, że jego warstwa będzie bardzo gruba, co wymaga dłuższych kołków, szerszych parapetów oraz więcej materiałów potrzebnych do obróbki stolarki drzwiowej i okiennej. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Metr sześcienny styropianu grafitowego zaizoluje większą powierzchnię ze względu na mniejszą grubość warstwy izolacyjnej. Dla przeciętnego domu jednorodzinnego łączna różnica między termoizolacją wykonaną ze styropianu białego i z styropianu grafitowego może wynieść kilkaset złotych.
Edyta Sauć, krajowy doradca techniczny Swisspor Polska, dystrybutora styropianu Swisspor Lambda