Zalety kaszy gryczanej
Kasza gryczana ostatnio jest jakby niemodna – całkiem niezasłużenie
Kasza gryczana z warzywami firmy Krawpak. Fot. Krawpak
Kasza gryczana pochodzi z Indii, gdzie grykę uprawia się od 4000 lat. Do Europy trafiła z Azji Środkowej w XIII wieku. Z hreczki, czyli gryki wyrabiano kasze: obwarzaną - paloną, żelazną – niepaloną, oraz drobną, łamaną - nazywaną krakowską albo królewską, była ona bowiem ulubionym przysmakiem Anny Jagiellońskiej, żony Stefana Batorego. Anna Jagiellonka przypisywała kaszy wiele zalet i zdrowotnych właściwości, uczyniła ją zatem jednym z najczęściej podawanych przysmaków na dworze. Miała rację, gdyż nasiona gryki są zasobne w różne niezbędne dla organizmu składniki odżywcze. Niestety w Polsce Kaszę gryczaną jemy coraz rzadziej, uznając ją niepotrzebnie za produkt gorszej kategorii. Wypierana jest przez ryż i ziemniaki.
Tymczasem może ona stanowić podstawę zarówno diety mięsnej, jak i wegetariańskiej. Ugotowana na sypko z sosem i surówką to propozycja na prosty, a jednocześnie pożywny posiłek. Kasza gryczana doskonale komponuje się z tłuszczem - masłem lub w wersji bardziej kalorycznej ze skwarkami. Smakuje też z sosem do mięs i ogórkiem kiszonym. Wegetarianie z kolei przyrządzają z niej gołąbki, pierożki, kotlety.
Gryka pod względem wartości energetycznej przewyższa zboża takie jak pszenica i żyto. Już w medycynie ludowej kasza gryczana podawana była jako środek rozgrzewający oraz ograniczający zbyt intensywne miesiączkowanie. Kasza gryczana zawiera między innymi witaminy, białka o dobrze zbilansowanym składzie aminokwasowym, polisacharydy, polifenole oraz składniki mineralne. Białka gryki bogate są w egzogenne aminokwasy – lizynę i tryptofan, które nasz organizm wykorzysta w pełni, gdy podamy kaszę z produktami zawierającymi białko zwierzęce - z mięsem, mlekiem, kefirem, jajami czy serem. Lizyna odpowiedzialna jest za wchłanianie wapnia, koncentrację, a także łagodzi objawy przeziębienia, tryptofan to natomiast naturalny środek pobudzający organizm do wytwarzania hormonu szczęścia - serotoniny, oraz melatoniny - odpowiedzialnej za dobry sen. Poza wspomnianymi drogocennymi białkami o właściwościach kaszy stanowią witaminy B1 i PP, mające wpływ na system nerwowy. Składniki , takie jak cynk, selen i siarka zawarte w kaszach są ważne dla naszej skóry. Co więcej, kasza gryczana to produkt naturalnie bezglutenowy, polecana jest zatem osobom zmagającym się z celiakią i przestrzegającym diety bezglutenowej.
ra